Yumurta tavuğu rasyonlarında ham ve ısıl işlem görmüş kenevir tohumunun performans, yumurta iç ve dış kalite özellikleri ile antioksidan aktivite üzerine etkileri
The effect of raw andheat processedhemp seedsupplementation to laying hen diets onperformance and egg internal and external traits and antioxidant activity
- Tez No: 469009
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, yumurta tavuğu rasyonlarına ham (HK) ve ısıl işlem görmüş (120 ºC'de 60 dakika) kenevir (Cannabis sativa L.) tohumu (PK) ilavesinin performans, yumurta iç ve dış kalite kriterleri ve antioksidan aktivite üzerine olan etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, 36 haftalık yaşta toplam 108 adet Lohman Brown ırkı kahverengi yumurtacı tavuk kullanılmıştır. Tavuklar 6 muamele grubuna her birinde 3 tavuk bulunan 6 kafese (tekerrür) dağıtılmışlardır. Araştırma 12 hafta sürdürülmüş ve her iki haftada bir örnekleme yapılmıştır. Muamele grupları: 1)kontrol (K, kenevir ve vitamin E katılmayan grup), 2) K+50 mg/kg vit E (K+vit E), 3)%15 HK, 4:%15 HK+50 mg/kg vit E (HK+VE), 5: %15 PK ve 6: %15 PK+50 mg/kg vit E (PK+VE) gruplarından oluşturulmuştur. Rasyona %15 HK ve PK ilavesi canlı ağırlık (CA), yem dönüşüm oranı (YDO), yumurta verimi (YV), ağırlığı (YA), kitlesi (YK), özgül ağırlık (ÖA), yumurta sarısı yüksekliği (YSY), kabuk ağırlığı (KA) ve oranını önemli düzeyde etkilememiştir (P>0.05). Ancak, yeme HK ve PK ilavesi ile yem tüketimi kontrol grubuna göre azalmış ve kabuk kalınlığını (2, 4 ve 5.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of raw and heat-treated (120 ºC, 60ʺ) hemp seed (Cannabis sativa L.) supplementation to laying hen diets on performance, internal and external quality traitsof eggs and antioxidant activity. In the study, a total of 108 Lohman Brown laying hen with 36 weeks old were used. The hens were divided into 6 treatment groups with 6 cages (repetitions) and 3 laying hen in each cage. The trial was lasted for 12 weeks and sampled each 2 weeks. The treatment groups were as follows: 1: control (C, no hemp seed and vitamin E addition) 2: C + 50 mg / kg vit E (K + vitamin E) 3: 15% raw hemp (RH) 4: 15% RH + 50 mg / kg vit E (RH + VE), 5: 15% heat treated hemp (TH) and 6: 15% TH + 50 mg / kg vit E (TH + VE). The live weight (LW), feed conversionratio (FCR), egg yield (EP), weight (EW), mass (EM), specific gravity (SG), egg yolk height (EYH), shell weight (SW) and shell ratio (SR) were not significantly affected by the RH and TH addition to diets (P> 0.05).