Modifiye dick yönteminin insizyonel herni tedavisindeki yeri
The role of the modified dick method in the treatment of incisional hernia
  1. Tez No: 805266
  2. Yazar: MEHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ACAR AREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Teknoloji ve tıp alanındaki gelişmelerin artması ile birlikte, insizyonel hernilerin oluşumunda azalma olması beklenmekteyken, durum hiç de düşünüldüğü gibi olmamaktadır. İnsizyonel hernilerin tek tedavi seçeneği cerrahidir. Cerrahi seçenekler arasında, primer onarım ve protez materyaller ile takviye yer alır. Günümüzde çok sayıda sentetik ve sentetik olmayan protez materyal cerrahların kullanımına sunulmuştur. Her birinin avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Halen kabul edilmiş ideal bir protez materyali belirlenememiştir. Protez materyal dışında; kullanılacak sütür materyali, uygulanacak cerrahi teknik ve hatta materyalin kullanılacağı katman bile tartışmalıdır. Hiçbir teknik; sıfır nükse ulaşamadığından insizyonel hernilerin cerrahisi konusundaki tartışmalar devam edecektir. Amaç: Modifiye Dick Takviye yönteminin insizyonel herni onarımındaki yerini belirlemek çalışmamızın amacını oluşturmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde Ocak 2007 - Ocak 2013 yılları arasında insizyonel herni tanısı ile servise yatırılıp; Açık yöntem ile onarım(n:40) ve Modifiye Dick Takviye yöntemleri (n:40) ile ameliyat yapılmış olan 80 olgu dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmadaki iki grup karşılaştırıldığında; herni oluşum zamanı, geçirilmiş ameliyat sayısı, ameliyat süresi, hastanede yatış süresi, daha önceki ameliyatlarında uygulanan onarım tipi açısından her 2 grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Modifiye Dick Takviye grubunda defekt boyutu ortalama 9.3 cm(6-16 cm arası) iken, Açık Mesh ile Onarım grubunda ortalama 3.9 cm (2-12 cm arası) saptanmıştır. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardır. Modifiye Dick Takviye ve Açık Mesh ile onarım grupları arasında hematom, seroma, kronik ağrı, enfekte seroma, uzamış ileus, bağırsak yaralanması ve fistülü, pulmoner ve kardiyak komplikasyonlar, enfeksiyon ve buna bağlı mesh çıkartma, derin ven trombozu, cilt altı nekroz, nüks, morbidite ve mortalite açısından istatistiksel olarak fark izlenmemiştir. Tartışma ve Sonuç: Modifiye Dick Takviye; Açık mesh ile onarım ile karşılaştırıldığında hastalarda ek morbidite ve mortaliteye neden olmamıştır. Benzer komplikasyon oranı ile beraber düşük nüks oranına sahiptir. Ayrıca kullanılan cerrahi teknik nedeni ile daha geniş defekti olan hastalara uygulanmasına rağmen operasyon süresini uzatmamaktadır. Sonuç olarak, boyutu ne olursa olsun, kaçıncı nüks olursa olsun, Modifiye Dick Yöntemi'nin, her insizyonel herniye rahatlıkla uygulanabileceği, güvenilir, etkin ve hasta ile hekimi için yüz güldürücü bir ameliyat şekli olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Introduction: However incisional hernia's incidence may decrease with the improvements in technology and medicine, it is not as it is expected to be. Primary treatment of incisional hernia is surgery. Primary repairment and support with prosthetic materials are among the surgical procedures. Recently many synthetic and non-synthetic prosthetic materials are provided for surgeon's use. Each one has its advantages and disadvantages. Still an accepted ideal prosthetic material is not determined. Not only the prosthetic material, but also the suture material, and the surgical technique, even the layer that the material is going to be inserted are controversial. Because no technique has reached zero recurrence, disagreements about incisional hernia surgery will continue. Purpose: The aim of our study is to specify the place of modified Dick technique in incisional hernia repairment. Materials And Methods: 80 patients with diagnosis of incisional hernia,40 of whom underwent open mesh repair and 40 of whom underwent modified Dick technique, at Istanbul Education and Research Hospital between January 2007 and January 2013 were taken into our study. Results: After the analysis of two groups, there was no statistical difference in hernia development period, number of previous operations, operation time, hospitalization time and previous repairment technique. While mean defect size is determined as 9.3 cm (between 6-16 cm) in modified Dick group, it is determined as 3.9 cm (between 2-12 cm) in open mesh repairment group. There was a statistically significant difference between the two groups. Although there was no statistical difference in hematoma, seroma, chronic pain, infected seroma, prolonged ileus, intestinal injury, and fistula, pulmonary and cardiac complications, infections and related mesh removal, deep vein thrombosis, subcutaneous necrosis, recurrence, morbidity, and mortality. Discussion And Conclusion: When modified Dick technique is compared with open mesh repairment, it did not cause extra morbidity and mortality.it has similar ratio of complications with less recurrence ratio. Furthermore, despite applying to patients with larger defect due to used surgical technique, the operation time is not prolonged. In conclusion, we have the opinion that no matter what size it is, what number of recurrences it is, modified Dick technique can be used easily to every incisional hernia for safe, effective, satisfying choice of surgery for both patients and surgeons.