Farklı toprak düzenleyicilerin zeytin yetiştiriciliğinde verim ve bazı fizikokimyasal toprak özellikleri üzerine etkileri
The effects of different natural soil conditioners on soil physico-chemical properties and yield of olive
- Tez No: 805265
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BÜLENT OKUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışmada iyi bir toprak düzenleyicisi ve bitki besin elementi kaynağı olan ahır gübresi, tavuk gübresi ve kompostlaştırılmış arıtma çamurunun, yeşil gübreleme ile farklı dozlarda ve karışımlarla toprağa ilave edilmesiyle, toprak sağlığı ve Ayvalık Çeşidi zeytin (Olea europea var. Ayvalık) verimi üzerine etkilerini incelenmiştir. İZSU Atıksu Arıtma Tesisinden elde edilen stabilize edilmiş arıtma çamuru 50 t ha-1 düzeyinde, ticari ahır ve tavuk gübre kompostları ise firmaların önerdiği dozları dikkate alınarak, bezelye ve fiğ yeşil gübre bitkileri ise toprağa 160 kg ha-1 tohum dozunda ekilmiştir. İki yıllık deneme sonucunda organik materyal uygulamaları ile toprakların incelenen fiziksel ve kimyasal değişkenleri olumlu yönde değişmiştir. Bu değişimlerin yüzdeleri farklı sınırlar içerisinde gerçekleşmiş ve istatiksel olarak fark yaratmıştır. Topraklara ait verimlilik değişkenlerinden makro ve mikro besin elementleri içeriklerinde gerçekleşen olumlu değişimler zeytin bitkisinin veriminde de kendini göstermiştir.Toprak sağlığını arttırabilmek ve sürdürülebilir hale getirmek için bezelye bitkili yeşil gübreleme ile birlikte karışım halinde doğal düzenleyiciler olumlu sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of stable manure, chicken manure and composted sewage sludge, which are good soil conditioners and plant nutrient sources, on soil health and the yield of Ayvalık olives (Olea europea var. Ayvalık) were investigated by adding green manure to the soil in different doses and mixtures. Treatment sludge stabilized from İZSU Waste Water Treatment Plant was applied at a rate of 50 t ha-1 and commercial stable and chicken manure composites were applied taking the dosages suggested by the companies into account. Green fertilization plants pea and vetch were planted 160 kg ha-1. As a result of the two-year trial, organic material applications and the physical and chemical variables of the soils have changed positively. The percentages of these changes occurred within different limits and made a statistical difference. Positive changes in the content of macro and micro nutrients, which are among the productivity variables of the soil, also showed themselves in the yield of the olive plant. In order to increase soil health and make it sustainable, natural regulators using in combination with green manuring with pea plants gave positive results.