Postmenapozal ratlarda çiğneme kaslarına uygulanan çoklu botulinum toksin a enjeksiyonlarının kemik kaybı ve kas atrofisi üzerine etkisi
The effect of multiple botulinum toxin a injections on masticatory muscles in postmenopausal rats on bone loss and muscle atrophy
  1. Tez No: 805270
  2. Yazar: SELEN ELİF MEREY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ŞİMŞEK KAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı ovariektomi yapılarak osteoporoz indüklenen ratlarda masseter ve temporal kaslara çoklu botulinum toksin uygulamasının mandibular kondil, koronoid ve ramus bölgesini içeren kemik dokusu ve kaslarda meydana gelen değişikliklerin değerlendirilmesiydi. Yöntem: Çalışmamızda toplam 40 adet dişi Wistar rat kullanıldı. Denekler randomize olarak her biri 10 adet rat içeren 4 gruba ayrıldı. Gruplardan üç tanesi deney grubu (Grup-1, Grup-2, Grup-3), bir tanesi kontrol grubu (Grup-4) olarak belirlendi. Tüm gruplara genel anestezi altında ovariektomi prosedürü uygulandı. Ovariektomiden 8 hafta sonra Grup-1'deki ratlara 1 kez , Grup-2'deki ratlara 2 kez, Grup-3'teki ratlara 3 kez botulinum toksin A uygulaması yapılırken, Grup-4'te yer alan ratlara herhangi bir enjeksiyon yapılmadı. Grup-2 ve Grup-3'teki çoklu enjeksiyonlar arası 2 hafta beklenildi. Grup-4'teki ratlara ovariektomiden 8 hafta sonra, çalışma gruplarındaki ratlara ise uygulanan son botulinum toksin-A enjeksiyonundan 4 hafta sonra intravenöz yüksek doz tiyopental sodyum ile ötenazi yapıldı. Bilateral kas ve kemik örnekleri atrofi derecesi ve kemik dokudaki etkilerin incelenmesi amacıyla histolojik ve histomorfometrik olarak değerlendirildi. Bulgular: Sağ masseter ve temporal ortalama kas ağırlıkları ve ortalama atrofi dereceleri Grup 1-Grup 2 ve Grup 2-Grup 3 dışındaki tüm ikili grup analizlerinde anlamlı derecede farklıydı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to evaluate the changes in the bone tissue and muscles including the mandibular condyle, coronoid and ramus region by the application of multiple botulinum toxin to the masseter and temporal muscles in rats with osteoporosis induced by ovariectomy. Method: A total of 40 female Wistar rats were used in our study. The subjects were randomly divided into 4 groups, each containing 10 rats. Three of the groups were determined as the experimental group (Group-1, Group-2, Group-3), and one of them was determined as the control group (Group-4). All groups underwent ovariectomy procedure under general anesthesia. 8 weeks after ovariectomy, botulinum toxin A was administered to the rats in Group-1 once, twice to the rats in Group-2, and three times to the rats in Group-3, while no injection was given to the rats in Group-4. Two weeks were waited between multiple injections in Group-2 and Group-3. The rats in group 4 were euthanized with intravenous high-dose thiopental sodium 8 weeks after ovariectomy and 4 weeks after the last injection of botulinum toxin-A to the rats in the study groups. Bilateral muscle and bone samples were evaluated histologically and histomorphometrically to examine the degree of atrophy and effects on bone tissue. Results: Right masseter and temporal mean muscle weights and mean atrophy degrees were significantly different in all paired group analyzes except Group 1-Group 2 and Group 2-Group 3.