Otizm tanısı almış çocuk ve adölesanların beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status of children and adolescents diagnosed with autism
  1. Tez No: 805271
  2. Yazar: TUĞBA KUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN MANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), sosyal, iletişim, davranış ve bilişsel becerilerde sorunlar ile erken çocukluk döneminde ortaya çıkan ve genellikle etkilerini ömür boyu sürdüren, nedeni ve tedavisi halen bilinmeyen nörogelişimsel bir hastalıktır. Otizmli çocuklarda yeme sorunları da oldukça yaygındır. En yaygın sorun, besin türleri ve besin seçiciliğidir. Bu çalışma çocuk ve adölesanların beslenme durumlarının ve öğün davranışlarının tanımlanması amacıyla planlanmıştır. Tanımlayıcı tipte yapılan bu araştırma, İstanbul Tuzla'da bulunan Marmara Otizm Spor Kulübünde eğitim gören, yaşları 6-18 yıl arasında değişen 44 kız ve 56 erkek, toplam 100 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada çocuğa ve aileye ilişkin genel bilgiler, üç günlük besin tüketim kaydı, besin tüketim sıklığı ve Otizm Öğün Davraniş Kisa Ölçeği (BAMBI) anketleri uygulanmıştır. Veriler değerlendirildiğinde, çocuklarda sindirim sistemi problemlerinden kabızlık ve gaz problemleri sık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is a neurodevelopmental disorder that occurs in early childhood with problems in social, communication, behavior and cognitive skills, and whose effects are generally life-long, the cause and treatment of which are still unknown. Eating problems are also quite common in children with autism. The most common problem is food types and food selectivity. This study was planned to define the nutritional status and meal behavior of children and adolescents. This descriptive study was conducted with a total of 100 children, 44 girls and 56 boys, aged between 6-18 years, studying at Marmara Autism Sports Club in Tuzla, Istanbul. In the study, general information about the child and family, three-day food consumption record, frequency of food consumption and Autism Meal Behavior Brief Scale (BAMBI) questionnaires were applied. When the data were evaluated, constipation and gas problems were common among the digestive system problems in children.