Uyku hijyeni eğitiminin tip 2 diyabet hastalarındaki uyku kalitesi ve glisemik kontrole etkisi
The effect of sleep hygiene educati̇on on sleep quality and glicemic control in type 2 diabetes patients
- Tez No: 805278
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL, PROF. DR. MEHTAP KARTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmadaki amaç uyku hijyeni eğitiminin Tip 2 Diyabet hastalarının uyku kalitesi ve glisemik kontrolü üzerine olan etkisini değerlendirmektir. İzmir ilinde Gaziemir 11 no'lu Dokuz Eylül Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı olup polikliniğe başvuran 18-65 yaş arası en az 1 yıldır Tip 2 Diyabet tanısı olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın yapılacağı hasta grubuna önce Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) uygulanmış ve PUKİ skoru 5'ten fazla olan hastalar çalışmaya alınmıştır. Katılımcılara sosyodemografik anket uygulanmış, son ölçülen HbA1c değerleri sorgulanmış ve parmak ucu açlık kan şekerleri ölçülmüştür. Müdahale grubuna ilk başvuruda uyku hijyeni eğitimi uygulanmış, uyku hijyeni kuralları kontrol listesi verilmiş ve iki haftalık uyku günlüğü tutması istenmiştir. İki haftalık uyku günlüğü sonrası müdahale grubundaki katılımcılara tuttukları uyku günlüğü üzerinden uykularının kalitesini bozabilecek şeyler saptanıp bu konular hakkında bir kere daha eğitim verilmiştir. Kontrol grubuna üç aylık izlem sonunda uyku eğitimi ve uyku hijyeni kuralları kontrol listesi verilmiştir. Üç aylık izlem sonunda her iki gruba tekrar PUKİ uygulanmış ve son ölçülen HbA1c değerleri kaydedilmiş ve parmak ucu açlık kan şekeri ölçülmüştür. Müdahale öncesi iki grup arasında sosyodemografik veriler, parmak ucu açlık kan şekeri değerleri, HbA1c değerleri ve Pittsburgh uyku kalite indeksi puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Müdahale grubunun ilk ve son ölçüm değerleri karşılaştırıldığında ise parmak ucu açlık kan şekeri, HbA1c ve Pittsburgh uyku kalitesi puanları arasında anlamlı bir oluştuğu görülmüştür (p=0,001). Kontrol grubunda ise ilk ve son ölçüm değerleri karşılaştırıldığında ise yukarıda belirtilen üç parametre için de anlamlı bir fark saptanamamıştır (sırasıyla p=0,246, p=0,278, p=0,236).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of sleep hygiene education on sleep quality and glycemic control of Type 2 Diabetes patients. Patients between the ages of 18-65, who were registered to the Gaziemir 11 No. Dokuz Eylül Education Family Health Centers and applied to the polyclinic, and had Type 2 Diabetes diagnosis for at least 1 year were included in the study. In the patient group in which the study will be conducted, the patients who will be applied the Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI) and those with a PUKI score of more than 5 were included in the study. A sociodemographic questionnaire was applied to the participants, the last measured HbA1c values were questioned, and fingertip fasting blood sugars were measured. Sleep hygiene training was applied to the intervention group at the first admission, a sleep hygiene rules checklist was given and they were asked to keep a two-week sleep diary. After the two-week sleep diary, the participants in the intervention group were given training on these issues by determining the things that could impair the quality of their sleep through the sleep diary they kept. Sleep training and sleep hygiene rules checklist were given to the control group after three months of follow-up. At the end of the 3-month follow-up, PUKI was applied to both groups again, and the last measured HbA1c values were recorded and fingertip fasting blood glucose was measured. There was no significant difference in sociodemographic data, fingertip fasting blood glucose values, HbA1c values and Pittsburgh sleep quality index scores between the two groups before the intervention. When the first and last measurement values of the intervention group were compared, it was observed that there was a significant difference on fingertip fasting blood glucose, HbA1c and Pittsburgh sleep quality scores (p=0.001). In the control group, when the first and last measurement values were compared, no significant difference was found for the three parameters mentioned above (p=0.246, p=0.278, p=0.236, respectively).