Aile hekimliği asistanlarının web tabanlı eğitim ile ilgili değerlendirmeleri: Gelecek perspektifi
Evaluations of family medicine assistans on web-based educatin : Future persperctive
  1. Tez No: 805277
  2. Yazar: ENGİN ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Aile hekimliği asistanlarının web tabanlı eğitim ile ilgili görüşlerini araştırmaktır. Yöntem: Çalışma kesitsel analitik araştırmadır. Çalışmanın evreni pandemi öncesinde de yapılandırılmış bir eğitime sahip olduğu bilinen dokuz aile hekimliği anabilim dalıdır. Örneklem büyüklüğü en az 350 kişi olarak belirlenmiştir. Anketler; sanal ortamda katılımcılara ulaştırılarak online anket formuyla veriler toplanmıştır. Araştırmada üç form kullanılmıştır. Bunlar sosyodemografik verileri içeren anket, kişinin pandemi öncesi ve sonrası aldığı eğitimi değerlendirdiği bir anket ve web tabanlı eğitime karşı tutum ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the views of family medicine residents about web-based education. Methods: The study is a cross-sectional analytical research. The universe of the study is nine family medicine departments, which are known to have a structured education even before the pandemic. The sample size was determined as at least 350 people. Surveys; The data was collected by means of an online survey form, which was delivered to the participants in a virtual environment. Three forms were used in the study. These were a questionnaire containing sociodemographic data, a questionnaire in which the individual evaluated the education he received before and after the pandemic, and an attitude scale towards web-based education. SPSS program was used in the analysis of the data.