Serebral palsili çocuklarda denge ve fonksiyonel mobilitenin kas biyomekanik özellikleri ile ilişkisi
The relationship of balance and functional mobility with muscle biomechanical properties in children with cerebral palsy
- Tez No: 805293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÇEVİK SALDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Unilateral serebral palsi (USP) tanılı çocuklarda (i) sağlıklı yaşıtlarına göre gövde ve alt ekstremite kasları biyomekanik özelliklerinde ki (tonus ve sertlik) farklılıkları araştırmak (ii) bu kasların biyomekanik özellikleri ile denge performansı ve fonksiyonel mobilite arasındaki ilişkiyi incelemek (iii) denge ve fonksiyonel mobilite performansı üzerinde biyomekanik özelliklerinin tahmini etkisini incelemekti. Yöntem: Unilateral serebral palsi tanılı çocuklar (n=40, yaş: 7,68±2,40 yıl, KMFSS seviye I-II, spastisite düzeyi; MAS ≤ 2) araştırma grubunu, normal gelişim gösteren yaşıtları (n= 40, yaş: 7,40±2,18 yıl) kontrol grubunu oluşturdu. Lomber spinal ekstansör, gastroknemius ve hamstring kasları biyomekanik özellikleri myotonometer ile değerlendirildi. Fonksiyonel mobilite 2 Dakika Yürüme Testi ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi ile, denge performansı Pediatrik Denge Ölçeği ve Gövde Kontrol Ölçüm Skalası ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aims of this study were (i) to investigate the differences in the biomechanical properties (tonus and stiffness) of trunk and lower extremity muscles in children with unilateral cerebral palsy (UCP) compared to healthy peers, (ii) to examine the relationship between the biomechanical properties of these muscles and balance performance and functional mobility, (iii) to examine the predictive effect of biomechanical properties on balance performance and functional mobility. Methods: Children with unilateral cerebral palsy (n=40, age: 7.68±2.40 years, GMFCS level I-II, spasticity level level according to MAS ≤ 2) constituted the research group and their peers with normal development (n=40, age: 7.40±2.18 years) formed the control group. Biomechanical properties of lumbar spinal extensor, gastrocnemius and hamstring muscles were evaluated with myotonometer. Functional mobility was assessed with the 2 Minute Walk Test and Timed Up and Go Test, and balance performance was assessed with the Pediatric Balance Scale and Trunk Control Measurement Scale.