Varus gonartrozunda medial açık kama osteotomisi ile yüksek tibial osteotomi sonuçlarımız
Early results of medial opening wedge osteotomy in varus gonarthrosis
- Tez No: 805294
- Danışmanlar: DR. MEHMET ALTUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Şubat 2001- aralık 2002 tarihleri arasında; medial osteokompartmantal artrozu olan , 60 yaşın altında , diz hareket kısıtlılığı olmayan , çoklu bağ yetmezliği bulunmayan, semptomatik 16 varus diz hastasının 20 dizine medial açık kama osteotomisi ile yüksek tibial osteotomi uygulanmış ve fiksasyon için, Puddu plağı kullanılmıştır. 12 Hasta ve 15 dize ulaşılmış, kısa dönem takipte redüksiyon kaybı, patella yüksekliği ve hasta şikayetleri değerlendirilerek uygulanan prosedürün etkisi ölçülmüştür. Hastaların tamamı kadındı (%100). Hastaların ortalama yaşı 50,6 idi (45-61). Ortalama Lysholm skoru 54,06 idi (30-65). Hedeflenen düzeltme açısı ortalama 10,66º varusta idi (7-15º) . Femoro tibial anatomik aks açısı 3,53º varusta idi (3º valgus- 9º varis). Puddu plaklarının ortalama basamak yüksekliği 11,22 mm idi (7,5-15 mm). Hastalar ortalama 20,73 ay takip edildi (9-30 ay). Lysholm skoru 82 ( 67-95 arasında) olarak saptandı. Hedeflenen düzeltme açısından ortalama sapma 0º idi. Femorotibial açı ortalaması 7,26º valgusta idi. Bir hastada lateral korteks kırılması sonucunda materyal kırılması ve psödoartroz gelişti. Hasta ilizarov eksternal fiksatör ile tedavi edildi. Bir hastanın her iki dizinde yetersiz düzeltme (%13.3) saptanmıştır. Semptom vermemekle birlikte ameliyat sonrası patella yüksekliği istatistiksel olarak anlamlı miktarda artış göstermiştir. Medial osteokompartmantal artrozu olan uygun endikasyondaki hastalarda; medial açık kama osteotomisi tekniği ile yüksek tibial osteotomi uygulanması kolay, semptomları ve patolojinin ilerleyişini azaltmayı hedefleyen ve başarabilen bir tedavi metodudur.
Özet (Çeviri)
Between February 2001 and December 2002; High tibial osteotomy with medial open wedge osteotomy was performed on 20 knees of 16 symptomatic varus knee patients under the age of 60, with medial osteocompartmental arthrosis, without limited knee range of motion, without multiple ligament insufficiency, and Puddu plate was used for fixation. Twelve patients and 15 knees were reached. In the short-term follow-up, reduction loss, patella height and patient complaints were evaluated and the effect of the procedure was measured. All patients were female (100%). The mean age of the patients was 50.6 (45-61). The mean Lysholm score was 54.06 (30-65). The targeted correction angle was 10.66º varus (7-15º) on average. Femoro tibial anatomical axis angle was 3.53º varus (3º valgus - 9º varus). The mean step height of Puddu plates was 11.22 mm (7.5-15 mm). The patients were followed up for an average of 20.73 months (9-30 months). Lysholm score was 82 (between 67-95). The mean deviation in terms of targeted correction was 0º. The mean femorotibial angle was 7.26º valgus. Material fracture and pseudoarthrosis developed in one patient as a result of lateral cortex fracture. The patient was treated with an ilizarov external fixator. Insufficient correction (13.3%) was found in both knees of one patient. Although asymptomatic, postoperative patella height increased statistically significantly. In patients with appropriate indications with medial osteocompartmental arthrosis; High tibial osteotomy with the medial open wedge osteotomy technique is an easy-to-apply treatment method that aims to reduce symptoms and the progression of pathology, and is successful.