An application for the determination and valuation of qualitative factors affecting the value of patents in the chemical industry
Kimya sektöründeki patentlerin değerini etkileyen nitel faktörlerin belirlenmesi ve değerlemesine yönelik bir uygulama
  1. Tez No: 805318
  2. Yazar: HABİBE EZELSU ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada bir patentin değerini etkileyen nitel kriterlerin saptanması ve önem sırasına konması, bununla birlikte Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden TOPSIS, VIKOR, ARAS ve BORDA Sayım metotları kullanılarak 2015-2020 yılları arasında yapılan C12P ve C12Q IPC kodlu patent başvurularının saptanan kriterlere göre sıralaması yapılması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın ilk kısmında; literatür taraması, akademisyen ve uzman görüşleri ile belirlenen ve patent değerini etkileyen kriterler belirlenmiştir. Üzerinde uygulama yapılması için belirlenen bu kriterlerin önem sıralarını bulmak amacıyla Entropi yöntemi uygulanarak kriter ağırlıkları bulunmuştur. Daha sonra patentlerin (alternatiflerin) bu kriterler baz alınarak kalitelerine göre sıralanması için sırasıyla TOPSIS, VIKOR ve ARAS metotları uygulanmıştır. Bu metotlarla elde edilen sıralamaların ortalamasını bulmak ve tek bir sıralamaya indirgemek amacıyla ise BORDA Sayım metodu uygulanarak nihai sıralamaya ulaşılmıştır. Bu çalışmanın sonraki kısmında elde edilen sıralamadaki en iyi ve en kötü 15 patent incelenmiştir. Bu patentlerin her bir kriter değeri, bu değerlerin incelenmesi ve literatürle uyumlu olup olmadığı araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar ile patentin kalitesini etkileyen nitel değerlerin önemi vurgulanmış; firmaların gelişimi için nicel değerlerin yanı sıra nitel değerlere de önem verilmesi gerektiği, özellikle çalışma sonucunda öne çıkan kriterlere yoğunlaşılması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, patent applications with C12P and C12Q IPC codes made between 2015-2020 were used. In this study, Multi-Criteria Decision-Making methods are used to determine the qualitative criteria that affect the value of a patent and to put them in order of importance are aimed. In the first part of this study; the criteria that affecting patent value were determined by the literature research, the opinions of academicians and experts. The weights of the criterion were identified using the Entropy method in order to determine the order of significance of these criteria. The patents (alternatives) were then ranked using the TOPSIS, VIKOR, and ARAS methodologies, which rated each patent's quality in relation to these criteria. In order to find the average of the rankings obtained by these methods and reduce them to a single ranking, the method of BORDA Count was applied to reach the eventual ranking. In the next part of this study, the best and worst 15 patents in the obtained ranking were examined. By examining these values and whether they were compatible with the literature, each criterion value of these patents was investigated. With the results obtained, the importance of qualitative values affecting the quality of the patent was emphasized, it has been suggested that for the development of companies, attention should be paid to qualitative values as well as quantitative values, and that the criteria that stand out as a result of the study should be focused on.