Sağlıklı premenopozal ve postmenopozal kadınlarda endoservikal intraepitelyal gammadelta T lenfosit popülasyonunun incelenmesi
Investigation of endocervical intraepithelial gammadelta T lymphocyte population in healthy premenopausal and postmenopausal women
  1. Tez No: 805319
  2. Yazar: BURCU YAĞMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada premenopoz ve postmenopoz dönemdeki sağlıklı iki grup arasında endoservikal intraepitelyal gamma-delta T lenfosit popülasyonlarının ve ilişkili biyomarkerların akım sitometri analizlerinde farklılık olup olmadığı araştırılmak istenmiştir.Bu çalışma Akdeniz Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından TTU-2022-6058 proje numarası ile desteklenmiştir.Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi, kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran 30-65 yaş aralığında, son 5 yıl içerisinde HPV ve smear taraması normal olan, daha önce servikal prekanseröz lezyon öyküsü olmayan, vücudunun başka bir bölümünde tespit edilen malignite öyküsü olmayan 16 premenopoz ve 13 postmenopoz toplam 29 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastalardan alınan endoservikal sitobrush örnekleri akım sitometri cihazında immünfenotiplendirme analizine tabi tutulduktan sonra lenfosit yüzdeleri, fenotipleri ve ilişkili biyomarkerlar karşılaştırılmıştır.Endoservikal kanal sitobrush incelemesinde premenopozaldönemde GDT1+ hücre yüzdesi GDT2+ hücre yüzdesinden daha fazla bulunmuştur(%9,9 vs 3,4) (p. 0,07), postmenopoz döneminde de aynı şekilde GDT1+ hücre yüzdesi GDT2+ hücre yüzdesinden daha fazla (%8,9 vs 1,8) (p. 0,01) bulunmuştur. GDT+CD107a+ ve GDT2+CD107a+ hücre yüzdelerinde postmenopoz döneminde anlamlı azalma (sırayla (79,1 vs 59,1) (p. 0,020), (43,4 vs 28,8) (p. 0,020) izlenmiştir. GDT+NKG2D+ hücrelerin yüzdesi postmenopoz hastalarda premenopoz hastalara göre anlamlı artış (47,5 vs 22,1) (p. 0,019) göstermektedir. GDT+HLADR+ hücrelerin yüzdesi postmenopozal dönemde premenopaz grubuna göre anlamlı artış (30,3 vs 14,65) (p. 0,023) göstermektedir. Menopoz öncesi ve sonrası dönemde servikal immünitede farklılıklar vardır. Endoservikal mukozada GDT hücreleri arasında GDT1 hücrelerin baskın olduğu ve CD107a, NKG2D, HLADR alt gruplarında menopoz sonrası artış olduğu izlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate whether there is a difference in flow cytometry analyzes of endocervical intraepithelial gamma delta T lymphocyte populations and related biomarkers between two healthy premenopausal and postmenopausal groups.This study was carried out by Akdeniz University Scientific Research Projects Coordination, ıt was supported by the unit with the project number TTU-2022-6058.16 premenopausal and 13 postmenopausal women who applied to Akdeniz University Faculty of Medicine, obstetrics and gynecology outpatient clinic, aged 30-65, had normal HPV and smear scan in the last 5 years, had no previous history of cervical precancerous lesions, had no history of malignancy detected in another part of the body. A total of 29 patients were included in the study. After the endocervical cytobrush samples taken from these patients were subjected to immunophenotyping analysis in a flow cytometry device, lymphocyte percentages and phenotypes and related biomarkers were compared.In the endocervical canal cytobrush examination, the percentage of GDT1+ cells in the premenopausal period was found to be higher than the percentage of GDT2+ cells (9.9 vs 3.4%) (p. 0.07), and in the postmenopausal period, the percentage of GDT1+ cells was found to be higher than the percentage of GDT2+ cells (8.9 vs 1.8%) (p. 0.01). GDT+CD107a+ and GDT2+CD107a+ cell percentages decreased significantly during postmenopause (respectively (79.1 vs 59.1) (p. 0.020), (43.4 vs 28.8) (p. 0.020). The percentage of GDT+NKG2D+ cells in postmenopausal patients shows a significant increase (47.5 vs 22.1) compared to premenopausal patients (p. 0.019). The percentage of GDT+HLADR+ cells shows a significant increase (30.3 vs 14.65) in the postmenopausal period compared to the premenopase group (p. 0.023).There are differences in cervical immunity in the period before and after menopause. It is observed that GDT1 cells predominate among GDT cells in the endocervical mucosa and there is a postmenopausal increase in CD107a, NKG2D, HLADR subgroups.