'Cresytin-W' kanal dolgu maddesinin insan dişlerinde, iltihaplı kök kanallarındaki (pulpitisli dişlerde) radyolojik ve klinik incelenmesi
- Tez No: 80541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZİ BATUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
- 55 - ÖZET Bu araştırmada, 100 hastanın 100 dişinden kök kanalı dolgusu yapılmadan önce materyal alınmış, üreme olup olmadı ğına bakıldıktan sonra kanallar“Cresytin-W”ile doldurulmuş tur. 50 (% 50) dişden negatif kültür, 50 (% 50) dişden pozi tif kültür elde edilmiştir.“Cresytin-W”ile doldurulan dişler iki sene süreyle belirli periodlarda klinik ve radyolojik ola rak incelenmiştir. Negatif kültür elde edildikten sonra doldurulan 50 diş den 47 (% 94)'sinde, pozitif kültür elde edildikten sonra dol durulan 50 dişden 44 (% 88)'ünde başarı görülmüştür. Negatif kültür elde edildikten sonra kök kanalı dolgusu yapılan diş lerdeki başarı oranının, pozitif kültür elde edildikten sonra kök kanalı dolgusu yapılan dişlere göre % 6 oranında daha faz la olduğu görülmüştür. Kültür sonuçları göz önüne alınmadan tüm vakalar ince lendiğinde 100 dişin 91 (% 91)'inde başarı, 9 (% 9)'unda ba şarısızlık görülmüştür. Bulgularımız, kültür neticesinin başarı oranına etkili olduğunu, kök ucuna kadar yapılan dolguların, taşkın dolgular dan daha iyi bir başarı oranı verdiğini göstermiştir. Ayrıca kök kanalı dolgusu yapılmadan önce periapikal lezyonu olan dişlerdeki başarı oranının, kök kanalı dolgusundan önce peri apikal dokuları normal olan dişlerdeki başarı oranından düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
- 56 - SUMMARY In this study, material has been obtained from 100 teeth of 100 patients before root canal filling was performed, examination was carried out to see whether there were micro organisms after which the canals were filled with“Cresytin- W”. Negative culture was obtained from 50 teeth (50 %), and positive culture from the remaining 50 teeth (50 %). Those teeth which were filled with“Cresy tin-W”, have been clinically and radiologically examined at intervals for two years. In 47 out of 50 (94 %) teeth which were filled after negative culture hat been obtained, and in 44 out of 50 teeth (88 %) which were filled after positive culture had been obtained, results were seen to be more than satisfactory. The rate healing was observed to be 6 % more in those teeth in which root canal filling was performed after negative culture had been obtained compared to those teeth in which root filling was performed after positive culture had been obtained. When all the cases were examined without taking the culture results into consideration, it was seen that the results were good in 91 out of 100 teeth (91 %) where as it was poor in 9 of them (9 %).- 57 - Our findings have revealed that the results of the culture effected the rate of healing, and that those fillings which were performed as far as the root ends exhibited a better rate of healing than overflown fillings. Furthermore it was also seen that the rate of healing in those teeth with periapical lesion prior to the application of root canal filling was lower than that in the teeth with healthy periapical tissue before root canal filling.