Prefabrike porselen diş kullanılan protezlerde ajuste edilen ve aşındırılan kısımların normal ve alüminus porselenlerle tamamlanması ve bitirilmesi üzerine araştırmalar
- Tez No: 80540
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
40 ÖZET Total ve parsiyel protezlerde kullanılan prefabrike seramik dişlerin yanında kuron köprü protezlerinde faset olarak kullanılan seramik dişle - rin, gerekli durumlarda yapılan aşındırma ve kırılma sebebiyle eksik olan kısımların daha dirençli alüminus porselenlerle ilaveler yaparak, prefab rike dişler istenilen form ve renkte elde etmek için yapılan bu araştır - mada: Materyal olarak piyasada bulunan 3 ayrı firma tarafından yapılmış 24 adet prefabrike seramik diş kullanıldı. Prefabrike bu dişlere 2 ayrı alüminus porselen ilâve edildi. Elde edilen numuneler bu dişleri yapan firmalara göre 3 gruba ayrıldı. Elde. edilen miks fasetler üstünde histolojik ve mekanik deneyler ya pıldı. Preperatlar ışık ve elektron mikroskopları ile ayrı ayrı tetkik edildi. Mekanik deneylerde kırılma değerleri üç eksenli test presinde be lirlendi. Sonuç olarak piyasada bulunan prefabrike seramik dişlere alü - minus seramiklerden ilâveler yapılabileceği ortaya konuldu. Prefabrike diş alüminus porselenden ise; kaynaşma çok daha homojen olmakta kırılma değerleri ise çok yüksek değerler göstermektedir. Prefab rike diş feldispatik porselenden ise: alüminus seramik ilavesinden sonra histolojik kontrolde kaynaşma homojen olmamakta, birleşme hududunda ka - piller boşluklar meydana gelmektedir, kırılma değeri ölçülmesinde ise elde edilen değerler çok düşük olmaktadır. Feldispatik seramik dişlere yapılan alüminus seramik ilaveden sonra elde edilen kırılma değerleri gene de saf feldispatik dişlerdeki kırılma değerlerinden daha yüksek değerler göstermektedir. Normal atmosfer basıncında hazırlanmış feldispatik prefabrike dişle re vakumda pişirilen alüminus seramik ilave edilebileceği ortaya konulmuş tur.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY The prefabricated ceramic teeth used in the construction of total or partial dentures and prefabricated porcelain faceds used in crown and bridge restorations are usually eroded by the dentist to establish a good occlusal relationship or esthetics. These teeth can also be broken by several ways. In order to establish a desired form and colour for these broken or eroded teeth, we have added more resistant aluminous porcelain for the missing parts. In this investigation 24 teeth of three different types fabricated by several companies were utilized as samples. These prefabricated teeth were repaired by two different kinds of aluminous parcelain. The specimens were divided into three groups according to the different companies, histolojical and mechanical tests were made on these mixed faceds. The preperations were examined by day light microscope and electron micros - cope. The mechanical breakage values were evaluated by three axial testing press. It is estimated that the prefabricated porcelain teeth can be resto red by aluminous porcelain. When felspathic prefabricated porcelain teeth were restored with aluminous porcelain; the histologic examinations revealed that the bonding was not homogenous and the breakage values were found lower. If the prefabricated teeth were aluminous porcelain; the bonding with aluminous porcelain was homogenous and the breakage values were found higher. The breakage values of aluminous porcelain bonding to prefabricated felspat hic porcelain were found higher, than the breakage of pure felspathic non - bonded teeth. In this research it is estimated that air-fired prefabricated felspat hic porcelain teeth can be used together with vacuum-fired aluminous ceramics.