Türkiye'de dijital dizi ve seriyal üretimi üzerine bir alan araştırması: Üretim ekiplerinin hiyerarşisi ve iş akışı bağlamında sektörün sorunları
A field study on digital series and serial production in turkey: problems of the sector in the context of hierarchy of production teams and workflow
  1. Tez No: 805526
  2. Yazar: GÖRKEM KATMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Geçmişten günümüze sanat birçok farklı biçimde insanın hikayesinde eşlik etmiştir. Görsel sanatların kitleselleşme süreci önce fotoğraf ve daha sonra hareketli görüntünün icadı ve son kullanıcının erişimine açılmasıyla birlikte ise günümüz formuna yaklaşmıştır. Bu gelişmelerin yanında ayrıca dijitalleşme ve küreselleşme, internet ağlarının yaygınlaşmasıyla birlikte birçok sektörde çeşitli değişimlere yol açmıştır. Yaklaşık yüz yıldır insanların hayatında olan televizyon sektörü de bu gelişimlerden etkilenen sektörlerden biri olmuştur. Medya üretiminin ekiplerle gerçekleştiği ve tüketiminin televizyon üzerinden olduğu yapıya dünyada yaşanan gelişmelerle birlikte internet tabanlı platformlar üzerinden tüketim de eklenmiştir. VOD (Video on Demand) sistemlerinin yayınlaşması ile birlikte Türkiye'de de kullanıma sunulan çeşitli küresel dijital platformlar, dizi ve seriyallerin üretim ve tüketim aşamasında çeşitli değişikliklere neden olmuştur. Bu tez, güncel üretim ve iş akışındaki kaynak eksikliğinden yola çıkarak üretim aşamasında olan değişimlere ve güncel iş akışına, üretim ekiplerinin hiyerarşi ve iş akışı bağlamında yaşadığı sorunlar ve çözüm önerilerine yer vermektedir.
Özet (Çeviri)
From past to present, art has accompanied the human story in many different forms. The process of massification of the visual arts has approached its current form with the invention of photography and then the moving image and its accessibility to the end user. In addition to these developments, digitalization and globalization have led to various changes in many sectors with the spread of internet networks. The television sector, which has been in people's lives for nearly a hundred years, has also been one of the sectors affected by these developments. With the developments in the world, consumption through internet-based platforms has been added to the structure where media production is realized by teams and consumption is through television. With the introduction of VOD (Video on Demand) systems, various global digital platforms, which are also available in Turkey, have led to various changes in the production and consumption stages of series and serials. Based on the lack of resources in the current production and workflow, this thesis includes the changes in the production stage and the current workflow, the problems experienced by the production teams in the context of hierarchy and workflow, and the solution suggestions.