Political obligations for structural injustice
Yapısal adaletsizliklere karşı siyasi yükümlülükler
  1. Tez No: 805582
  2. Yazar: YAVUZ SELİM ŞEN
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. WİLLİAM GİLES WRİNGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Örgütsüz öznelerin yapısal adaletsizlikle ilgili sorumluluklarının ne olabileceği sorusunun cevabı, dünyadaki hemen herkes için geniş kapsamlı etkilere sahiptir. Küresel ekonomik, sosyal ve politik bağlantılar, özneleri birbirleriyle ilişkilendirir ve bazı grupları baskı altına alırken başkalarına fayda sağlayan sosyo-yapısal süreçlerin yarattığı nedensel bağlantılar vardır. Iris Young'ın sosyal bağlantı modeli, yapısal adaletsizliklerin, olağan koşullarında hareket eden insanların yanlışlıkla eylemleriyle nasıl yaratıldığını detaylandırıyor. Bu tez, yapısal adaletsizliğin siyasi sorumluluklara yol açtığı iddiasını analiz etmektedir. Young'ın çalışmasının önemli bir kısmı, yapı kavramı ve insanları birbirine bağlayan sosyo-yapısal süreçlere uygulanmasının getirdiği kavrayış ile ilgilidir. Tez, yapısal adaletsizlik konsepti çerçevesini takip eder ve pandeminin daha da kötüleştirdiği yapısal adaletsizlik örneklerine ve yayılmasını durdurmak için alınan önlemlere uygular. Sıradan vatandaşların ahlaki ve politik fenomenolojisinin, salt kişilerarası ve ahlaki modellerle yakalanamayan karmaşık resimler çizdiğini savunuyorum. Bununla birlikte, Young'ın sosyal bağlantı modeli, yapısal adaletsizlik için siyasi yükümlülüklerin belirlenmesinde normatiflik kaynağı sorunuyla karşı karşıyadır. Bu sorunu hafifletmek için Margaret Gilbert'in vi yükümlülükler teorisini ve ahlaki olmayan bir normatiflik kaynağı argümanını kullanıyorum. Ortak taahhütler konusunda geliştirdiği anlayışın sosyal olgularda yaygın olduğu ve yapısal adaletsizlik için siyasi yükümlülükler üretebilecek farklı bir siyasi normatif kaynak için temel oluşturduğu sonucuna vardım.
Özet (Çeviri)
The answer to the question of what unorganized agents' responsibilities can be regarding structural injustice has wide-ranging implications for almost anyone in the world. Global economic, social, and political connections relate agents to each other, and causal connections exist created by socio-structural processes that oppress and dominate some groups while benefiting others. Iris Young's social connection model details how structural injustices are created by the inadvertent actions of people acting against the backdrop of their usual circumstances. This thesis analyzes her claim that structural injustice gives rise to political responsibilities. An essential part of her discussion is related to the notion of structure and the insight brought by its application to the socio-structural processes that connect people. The thesis follows the framing of structural injustice and applies it to instances of structural injustice worsened by the pandemic and the measures taken to stop its spread. I argue that ordinary citizens' moral and political phenomenology paints complex pictures that cannot be captured with purely interpersonal and moral models. The social connection model of Young illustrates such pictures but runs into a problem of source of normativity in prescribing political obligations for structural injustice. To alleviate this problem, I employ Margaret iv Gilbert's theory of obligations and her argument for a nonmoral source of normativity. I conclude that her understanding of joint commitments is pervasive in social facts and social phenomena, and it gives normative force for a distinctively political normative source that grounds political obligations for structural injustice.