How to understand mental actions
Zihinsel eylemler nasıl anlaşılmalı
- Tez No: 805583
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JONATHAN PAYTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Zihinsel yaşamlarımızda pek çok olay (event) vardır: bir şey düşünmek, iki sayının toplamını hesaplamak, hayal kurmak, ne yapacağımıza karar vermek veya belirli bir anı hatırlamaya çalışmak. Bunlardan bazıları isteyerek yaptığımız eylemlerken, diğerleri ise sadece başımıza gelen şeylerdir. Bu nedenle, eylem felsefesi ile ilgilenen filozoflar zihinsel failliğin (mental agency) kapsamı hakkında farklı pozisyonlar alırlar. Bu tezde, zihinsel failliğin kapsamı hakkındaki tartışmalarda, Strawson'ın (2003) iddialarından kaynaklanan üstü kapalı bir metafizik varsayımın mevcut olduğunu savunuyorum. Kabaca ifade edersek, bu varsayım, herhangi bir zihinsel eylem A için, A'nın yalnızca, A eylemine neden olan belirli süreçlerden sonra meydana geldiğini belirtiyor. Bu kavramsallaştırma birçok filozofu çoğu zihinsel etkinliğin bir faili (agent) olamayacağını iddia etmeye yöneltiyor. Bununla birlikte, bunun metafiziksel olarak yanlış olduğunu ve yeni bir bakışın, zihinsel failliğin daha doğru bir açıklamasını sunabileceğini düşünüyorum. Bu tezin amacı, belirli bir zihinsel eyleme, yani karar vermeye, odaklanarak kararlarımızın nasıl ve neden faili olduğumuzu göstermektir. Vendler-Kenny fiil tipolojisinden esinlenerek, karar vermenin bir tamamlanmış süreç eylemi (accomplishments) olarak kabul edilebileceğini ve kararın ortaya çıkmasının bir etki değil, kasıtlı süreçlerin bir sonucu olduğunu savunuyorum. Başka bir deyişle, karar vermek, müzakere süreçlerinin ötesinde ve üzerinde bir şey değil, bu süreçlerin sona ermesinden ibarettir. Bunun, zihinsel faillik hesabının karşılaşabileceği sorunları çözmede de etkili olacağına inanıyorum.
Özet (Çeviri)
There are lots of goings-on in our mental lives: thinking of something, calculating the sum of two numbers, daydreaming, deciding what to do, or trying to remember a particular moment. Some of these are actions we do intentionally while others are things that just happen to us. Thus, philosophers of action take different stands about the scope of mental agency. In this thesis, I argue that there is an implicit metaphysical assumption in discussions about the scope of mental agency, which is somewhat due to Strawson's (2003) influential account. Roughly put, the assumption is that for a mental act A, A-ing occurs only after certain processes, which might (not) be agential, that lead up to an event of A-ing. I argue that this conceptualization leads many philosophers to argue that most mental activities cannot be agential. However, I think that this is metaphysically inaccurate. The objective of this thesis is to show how and why this is the case by focusing on a particular mental action: deciding. Inspired by the Vendler-Kenny typology of verbs, I argue that deciding can be considered as an accomplishment and that the occurrence of the decision is not a distinct effect, but a result of deliberative processes: deciding is nothing over and above deliberative processes, but just these processes' coming to an end. I believe that this approach will be effective in solving problems an account of mental agency can face.