COVID-19 ile izlenen hastalarda gastrointestinal semptomlar, iştah ve anksiyete ile beslenme durumu arasındaki ilişki
The relationship between gastrointestinal symptoms, appetite, anxiety and nutritional status in patients with COVID-19
  1. Tez No: 805639
  2. Yazar: MERYEM AYRANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KIZILTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma, COVID-19 ile izlenen bireylerde, gastrointestinal semptomlar, iştah ve anksiyete durumu ile beslenme durumu arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla yürütülmüştür. Tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma türü olarak planlanan bu çalışmaya, Şubat 2021- Nisan 2021 tarihleri arasında Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi göğüs hastalıkları kliniğine COVID-19 nedeniyle yatışı yapılmış 20 yaş üzeri 103 birey katılmıştır. Bireylerin demografik özellikleri, genel sağlık durumları, antropometrik ölçümleri, COVID-19 öncesi ve izlemi sırasındaki beslenme ve yaşam alışkanlıkları, iştah durumları, tat ve koku alma durumları araştırmacı tarafından anket formu aracılığıyla sorgulanmıştır. Bireylerin tat, koku, iştah ve stres durumlarının subjektif olarak belirlenmesinde görsel analog skala (VAS)'dan yararlanılmıştır. Bireylerin gastrointestinal semptomlarının değerlendirilmesinde Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ), anksiyete düzeylerinin saptanmasında Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve beslenme durumlarının değerlendirilmesinde Subjektif Global Değerlendirme (SGD) kullanılmıştır. Bireylerin, hastalık sürecinde, COVID-19 öncesine kıyasla koku, tat, tat harici hisleri almalarında ve iştahlarında kayıp yaşadıkları görülmüştür. Bu süreçte, COVID-19 öncesine kıyasla hem erkeklerin hem de kadınların iştahlarında yaklaşık yarı yarıya azalma gözlenmiştir. İştahtaki azalma erkeklere kıyasla kadınlarda daha fazla gerçekleşmiştir (p>0.05). Tat almadaki kaybın, kadınlarda erkeklerden anlamlı şekilde daha fazla olduğu görülmüştür (p0.05). Konstipasyon puan ortalamaları arasında cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p0.05). Minimal ve hafif depresyonu olan COVID-19'lu bireylerden beslenme durumu iyi olanların oranı, orta ve şiddetli depresyonu olanlardan daha yüksek bulunmuştur. Orta derecede depresyonu olan bireylerde tat ve koku kaybı daha fazla görülürken, iştah kaybı ise en fazla, şiddetli depresyonu olan bireylerde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between gastrointestinal symptoms, appetite and anxiety and nutritional status in individuals followed up with COVID-19. In this study, which is planned as a descriptive and cross-sectional research type, 103 individuals over the age of 20 who were hospitalized due to COVID-19 in Konya Selcuk University Faculty of Medicine chest diseases clinic between February 2021 and April 2021 participated. The demographic characteristics, general health status, anthropometric measurements of the individuals, nutritional and lifestyle habits before and during COVID-19, appetite status, taste and smell status were questioned by the researcher through a questionnaire. Visual analog scale (VAS) was used to subjectively determine the taste, smell, appetite and stress status of individuals. The Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS) was used to evaluate gastrointestinal symptoms of individuals, Beck Depression Inventory (BDI) was used to determine anxiety levels, and Subjective Global Assessment (SGD) was used to evaluate nutritional status. It has been observed that individuals experience a loss in their sense of smell (olfaction), taste (gustation), chemesthesis and appetite during the disease process compared to pre-COVID-19. During this period, compared to pre-COVID-19, the appetite of both men and women decreased by about half. The decrease in appetite was higher in women compared to men (p>0.05). It was observed that the loss of taste was significantly higher in women than in men (p0.05). Among individuals with minimal and mild depression, the rate of those with good nutritional status was found to be higher than those with moderate and severe depression. While loss of taste and smell was more common in individuals with moderate depression, loss of appetite was observed the most in individuals with severe depression.