The journey of American hip hop music from periphery to center
Amerikan kültüründe hip hop müziğinin çeperden merkeze yolculuğu
  1. Tez No: 805640
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS MÜLAZIMOĞLU ERKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
1970'lerin başında ortaya çıkmış bir müzik türü olan Hip Hop, şu anda Afro-Amerikan kültürünün en popüler ve etkili anlatım biçimleri arasında bulunuyor. İlk olarak New York'un Bronx bölgesinde bir eğlence aracı olarak başlayan hip hop, popüler bir müzik türüne dönüşerek modern Amerikan kültürünün temel taşlarından biri haline geldi. Günümüzde ise Amerikan kültürünün önemli bir bileşeni olarak kabul ediliyor. Bu popüler müzik türü aracılığıyla, ABD'deki siyahi deneyimi de analiz edilebilir. Afrikalı Amerikalıların çağdaş kültürel mirası üzerine çok sayıda çalışma yapılmıştır. Akademik çalışmalar açısından ise hip hop, son yıllarda oldukça popüler bir konu haline geldi. Geçmişte hip hop müziğinin Amerikan modası üzerindeki etkisi ve Afro-Amerikan kültürel mirasıyla ilişkisi hakkında çok sayıda çalışma yapılmıştır. Hip hop müziği sosyolojik araştırmalarda da uzun süredir tartışılan bir konu olmuştur. Bu çalışmada altı çizilen, Hip hop'ın bir Afro-Amerikan eğlence ve sosyal protesto müziği olarak ortaya çıkmasına rağmen bugün nasıl ana akım medyanın büyük bir parçası haline geldiğidir. Kayıtlı müzik endüstrisinin hip hop müziğe ile tanışması sonrası, türün ticarileştirilmesi başlamıştır. Hip hop müziği hala sosyal protesto nitelikleri barındırıyor. Ancak bunlar sürekli olarak ana akım medyanın dışında bırakılıyor ve asıl odak noktası ticari açıdan başarılı olan temaları içeriyor. Sosyal protesto teması arka planda bırakıldığı ve asıl odak ticari kazanç olduğu için hip hop müziği için çeperden merkeze yerleşti diyebiliriz. Bu çalışmanın ana amacı, hip-hop müziğinin sosyal protesto amaçlı bir Afro-Amerikan kültür öğesinden, modern Amerikan medyasının ana yapı taşlarından birine dönüşmesini incelemektir. Bu dönüşüm sırasında hangi faktörler etkili oldu ve neden sosyal protesto temaları dışarıda bırakıldı sorularına da cevap aranacaktır.
Özet (Çeviri)
Hip Hop, a musical style that first appeared in the early 1970s, is currently regarded among the popular and influential expressions of African American culture. What began as a form of entertainment in the Bronx neighborhood of New York City evolved into a popular music genre, becoming one of the cornerstones of modern American culture, and is regarded as a significant component of the American culture today. Through this popular musical genre, one can also analyze the black experience in the USA. Numerous studies have been conducted on the contemporary cultural legacy of African Americans. In terms of academic scholarship, hip hop has become a popular topic within the last few decades. Numerous studies have been conducted in the past about the influence of hip hop music on American fashion and its relationship with the African American cultural heritage. Hip hop music has long been a topic of discussion in sociological studies as well. What is underlined within this study is how Hip hop became a huge part of the mainstream media today despite the fact that it emerged as an African American entertainment and social protest music. After the introduction of the recorded music industry into hip hop music, the commercialization of the genre began. Hip hop music still consists of social protest attributes. However, these are constantly left out of the mainstream media, and the main focus is on themes that are commercially successful. This focus on commercialization and leaving out the social protest aspects of the genre resulted in hip hop music transforming from periphery to center. This study's major objective is to examine the factors that led to hip-hop music's transformation and its development from a socially rebellious type of African American adolescent culture into a voluminous part of contemporary American society.