Covıd-19 pandemisinin 7-12 yaş arası çocukların dental anksiyete düzeyine etkisinin değerlendirilmesi
Evalation of the effect of the covid-19 pandemic on the dental anxiety level of children aged 7-12
- Tez No: 805703
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AVŞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, COVID-19 pandemisinde 7-12 yaş arasındaki çocukların ve ebeveynlerinin dental anksiyete varlığını ve dental anksiyeteye etki eden faktörleri belirlemektir. Materyal ve Metot: Bu Çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Pedodonti Anabilim Dalı Kliniği'ne başvuran 7-12 yaş aralığındaki çocuk ve ebeveynlerinin, bilgi edinme formunu ve dental anksiyete ölçekleri olan CFSS-DS ve MDAS'ı doldurmaları ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the presence of dental anxiety in children between the ages of 7-12 and their parents and the factors affecting dental anxiety in the COVID-19 pandemic. Material and Method: The study was performed by children aged 7-12 years and their parents who applied to Ondokuz Mayıs University, Department of Dentistry, Pedodontics, by filling in the information form and the dental anxiety scales CFSS-DS and MDAS.