Paganların eleştirilerine karşı Macarius Magnes'in Hıristiyanlık savunusu
The defense of Christianity by Macarius Magnes against criticism of the Pagans
- Tez No: 805702
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TARAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada Macarius Magnes'in, Pagan bir münekkidin eleştirilerine karşı kaleme aldığı Apocriticus adlı eser üzerinden onun Hıristiyanlık savunusu incelenmektedir. Eser, Hıristiyan inancına dair soru-cevap şeklinde bir diyalog üzerine kurgulanmıştır. Diyaloğun gerçek mi yoksa hayali/kurgusal bir konuşma mı olduğu araştırmacılar nezdinde tartışmalıdır. Apocriticus'un yazarının adı, tarihi, yazıldığı yer, eserdeki Pagan münekkidin kimliği ve hatta eserin tam başlığının ne olduğu her zaman bir şüphe konusu olmuştur. Giriş ve dört bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde Apocriticus'a dair belirsizlik teşkil bu hususlar üzerinde durulmuştur. İkinci ve üçüncü bölümlerde Pagan münekkidin İsa'ya ve Hıristiyan teolojisine yönelttiği eleştiriler ve Macarius'un bu eleştirilere karşı yaptığı savunular yer almaktadır. Son olarak dördüncü bölümde Havari Pavlus ve Petrus özelinde münekkidin havarilere yönelttiği eleştiriler ve Macarius'un savunuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines Macarius Magnes' defense of Christianity through his work called the Apocriticus, which he wrote against the criticisms of the Pagan objector. The work is based on a dialogue through questions and answers about the Christian faith. Whether the conversation is genuine or fictional is controversial among researchers. The work's author, date, place of writing, the Pagan objector's identity, and even the exact title has always been doubtful. This thesis contains an introduction and four chapters. The first chapter is about these issues, which constitute uncertainty about Apocriticus. The second and third chapters covers the Pagan objector's criticisms against Jesus and Christian theology and Macarius' defenses against these criticisms. Finally, in the fourth chapter, the objector's objections against the apostles and the defenses of Macarius are examined within the scope of the Apostles Paul and Petrus.