Evli kadınların aile planlaması yöntemleri hakkında bilgi düzeylerinin ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of married women's knowledge levels and behaviors about family planning methods
  1. Tez No: 805716
  2. Yazar: MARWAH HUSSEIN ALI ALHAMEEDAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE BANU ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma evli kadınların aile planlaması yöntemleri hakkında bilgi düzeyleri ve davranışlarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak tasarlanmıştır. Araştırma Irak'ın Dhi Qar Valiliği, Al-Rifai İlçesi'ndeki birinci basamak sağlık merkezlerinde 01.04.2022-01.07.2022 tarihleri arasında 154 evli kadın ile yürütülmüştür. Kullanılacak anket maddelerinin anlaşılabilirliğini test etmek için dâhil edilme kriterlerine uyan 20 evli kadın ile ön uygulama yapılmıştır. Veri toplama işlemi araştırmacı tarafından yüz yüze yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kadınların %26'sı 30-34 yaş aralığında, %57,1'i lise mezunu, %58,4'ü ev hanımı, %53,2'sinin geliri gidere eşit, %48,1'i ilçede yaşamakta, %64,9'unun 1-5 arası sayıda çocuğa sahip, %48,1'inin 1-5 yıl arası evli oldukları tespit edilmiştir. Kadınların %65,6'sının aile ‎planlaması yöntemi kullandığı ve aralarından %13,6'sının rahim içi araç, %38,3'ünün hap ve %11,7'sinin enjeksiyon ‎yöntemlerini kullandıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was designed as a descriptive study in order to evaluate the knowledge levels and behaviors of married women about family planning methods. The research was conducted with 154 married women between 01.04.2022 and 01.07.2022 in primary health centers in Al-Rifai District of DhiQar Governorate of Iraq. In order to test the intelligibility of the questionnaire items to be used, a preliminary application was made with 20 married women who met the inclusion criteria. Data collection was done face to face by the researcher. According to the results of the research, 26% of the women are between the ages of 30-34, 57.1% are high school graduates, 58.4% are housewives, 53.2% have income. Equal to expenses, 48.1% live in the district, 64.9% have 1-5 children, 48.1% have been married for 1-5 years. 65.6% of women have family ‎ It was determined that 13.6% of them used intrauterine device, 38.3% of them used pills and 11.7% of them used injection methods.