Senkron genaratörlerde kaskad yapılı uyarma kontrolü
Cascade excitation controller desing for synchrnous generators
  1. Tez No: 805715
  2. Yazar: BİLAL ÇAKIRCA
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA NALBANTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bir güç sistemi tüketicilere kesintisiz, düşük maliyette, belirli gerilim ve frekans sınırları içinde enerji sağlaya bilmelidir. Aktif ve reaktif güç değişimleri bir güç sisteminde büyük dinamik salınımlara neden olur. Buda güç sisteminde oluşan kararsızlık ve dahi gerilim çökmelerine neden olur. Aşırı yük talebi ve reaktif güç ihtiyacının artmasına bağlı olarak değişen genaratör çıkış geriliminin genliği ve frekansını nominal değerde tutabilmek için kontrol sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için enerji üretim santrallerinde OGR kullanılır. Ancak OGR tek başına yeterli değildir. OGR sisteminin performansını artırmak için OGR sistemleri ile birlikte kontrolörlerde kullanılır. Araştırmacılar birçok yöntem ile kontrolör tasarlamışlardır. Bu çalışmada OGR sistemler için önerilen KYUK yönteminin tasarım aşamaları gösterilmiştir. Önerilen KYUK ile literatürdeki EO-PID, WCA-PID, CS-PID, EO-PIDD2, PSO-PIDD2 , OBASO-PIDD2 , EO-FOPID ve MSFA-FOPID kontrolörlerin performansları karşılaştırılmaktadır. Önerilen KYUK'un diğerlerinden daha üstün performans sergilediği gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
A power system must be able to provide energy to consumers uninterruptedly, at low cost, within certain voltage and frequency limits. Active and reactive power variations cause large dynamic oscillations in a power system. This causes instability in the power system and even voltage collapses. Control systems are needed to keep the amplitude and frequency of the generator's output voltage, which changes depending on the overload demand and the increase in the reactive power demand, at the rated value. For this, AVR is used in power generation plants. However, AVR alone is not enough. It is used in controllers with AVR systems to increase the performance of the AVR system. Researchers have designed controllers with many methods. This study shows the design stages of the proposed KYUK method for AVR systems. The performances of EO-PID, WCA-PID, CS-PID, EO-PIDD2, PSO-PIDD2 , OBASO-PIDD2 , EO-FOPID, MSFAFOPID, controllers in the literature are compared with the proposed KYUK. The proposed KYUK has been shown to outperform the others