Development and movement kinetics of small intestine model
İnce bağırsak modeli geliştirilmesi ve hareket kinetiği
- Tez No: 805776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Son yıllarda, ilaç karşılaşmaları ve/veya hastalık teşhisleri için hayvan modellerinin yerine fizyolojik olarak uygun bağırsak dokusu mühendisliğinin kullanımına artan bir ilgi olmuştur. Sindirim sisteminin operasyonlarını değerlendirmek için geleneksel olarak iki boyutlu (2D) bir epitelyal ince film modeli kullanılmıştır. Bununla birlikte, bu modeller, bağırsağın emilim oranını artırmaktan sorumlu olan ve dolayısıyla fizyolojik değerlerini azaltan mini villusların 3 boyutlu yapısından yoksundur. Bu nedenle, in vivo benzeri doku trigonometrisinin ve arkın hücrelerin koşulları üzerindeki etkisini kapsamlı bir şekilde araştırmak için 3B modeller kullanılıyor çünkü bunlar, dokunun karmaşık biyolojik tepkilerini in vitro olarak yakalayabiliyor. Benzer şekilde, araştırmacılar in-vitro çalışmalar için belirli endotel astarının veya kanalların biyo modellerini tasarlamak için PDMS'yi kullanır. Böyle bir taklit modelin hareketinin dayanıklılığı için, demir oksit nanoparçacıkları gibi ferromanyetik nanoparçacıkların PDMS'nin sandviç yapısının içine gömülmesi önerilmektedir. Kullanılan manyetik alan ve parçacık boyutuna göre villus benzeri PDMS, davranış açısından ince bağırsak içindeki gerçek mini villusa benzer, ancak hız açısından farklı yanıt verecek şekilde tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been a growing interest in the use of physiologically appropriate intestinal tissue engineering as a substitute for animal models for drug encounters and/or disease diagnoses. A two-dimensional (2D) epithelial thin film model has traditionally been employed to evaluate the digestive system's operations. However, these models lack the 3D structure of mini villi which are responsible for increasing the absorption rate of the intestine, thereby diminishing their physiological value. Therefore, 3D models are being used to comprehensively explore the impact of in vivo-like tissue trigonometry and arc on the cells' circumstances because they can capture the complicated biological responses of tissue in vitro. Likewise, researchers use PDMS to design bio models of specific endothelial lining or channels for in-vitro studies. For the endurance of the movement of such a mimicking model, ferromagnetic nanoparticles such as iron oxide nanoparticles are proposed to be embedded inside the sandwich structure of the PDMS. According to the magnetic field and the particle size used, the villi-like PDMS is designed to respond similarly to the real mini villi inside the small intestine in terms of behavior but different in terms of speed.