Development of antibacterial titanium dioxide nanoparticles loaded micro-pillars
Antibakteriyel titanyum dioksit nanoparçacık yüklü mikro sütunların geliştirilmesitez
  1. Tez No: 805777
  2. Yazar: HIBA KHADDAM JAME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bilim adamları, boyutu 1 ila 100 nm arasında değişen bir malzemeyi“nanoparçacık”olarak sınıflandırır. Bu çok küçük boyuttan dolayı, nanopartiküller çok geniş bir yüzey alanı/hacim oranına sahiptir ve bu onlara benzersiz optik, fiziksel ve kimyasal özellikler verir. Farklı şekillere, boyutlara ve özelliklere dayalı olarak farklı nanoparçacık sınıfları mevcuttur. Titanyum dioksit nanopartikül bir metal oksit nanopartiküldür ve fotokatalitik aktivitesi nedeniyle birçok uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır. TiO2 NP'lerin antibakteriyel aktivitesi, yara sargısı, diş implantları, dezenfektanlar, antikanser tedavileri ve ilaç dağıtımı gibi sağlık alanında kullanım için iyi bir adaydır. Bu tezin amacı, antibakteriyel titanyum dioksit nanoparçacık yüklü mikro sütunların geliştirilmesidir. Bu tasarımın önemi, küçük boyutundan, yeniden kullanılabilirliğinden ve üretiminin kolay olmasından kaynaklanmaktadır. Bu tez kapsamında, polikaprolikaton (PCL) bazlı yapı iskelesinin baskısı için kaynaşık biriktirme modelleme (FDM) 3D baskı tekniği kullanılmıştır. TiO2 nanoparçacık mikro sütun tasarımı, TiO2 NP'lerin yüklenmesinden sonra iskelenin modifikasyon işlemi ile elde edildi.
Özet (Çeviri)
Scientists classify a material as a“nanoparticle”when its size ranges between 1 to 100 nm. Due to this very small size, nanoparticles have a very large surface area to volume ratio, and that gives them unique optical, physical, and chemical properties. Different classes of nanoparticles exist based on different shapes, sizes, and properties. Titanium dioxide nanoparticle is a metal oxide nanoparticle and is widely used in many applications due to its photocatalytic activity. The antibacterial activity of TiO2 NPs makes it a good candidate for usage in the healthcare field such as wound dressing, dental implants, sanitizers, anticancer therapies, and drug delivery. The aim of this thesis is the development of antibacterial titanium dioxide nanoparticle loaded micro-pillars. The significance of this design originates from its small size, reusability, and ease to manufacture. Within the scope of this thesis, the fused deposition modelling (FDM) 3D printing technique is used for the printing of polycaprolactone (PCL)-based scaffold. TiO2 nanoparticle micro-pillars design was obtained through the modification process of the scaffold after the loading of TiO2 NPs/PDMS composite.