Diskopatiye bağlı siyataljilerde lomber traksiyon-hot pack-egzersiz kombine tedavisi ve aldığımız sonuçlara traksiyon pozisyonunun etkisi
- Tez No: 80580
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
- 90 - ÖZET Bu çalışmamızda öncelikle vertebral kolonun ve inter vertebral diskin embriyolojik gelişimi ile fonksiyonel anato misi üzerinde duruldu. Siyatik sinirin anatomisi ve siyatal- jilerin etiyopatogenezi anlatıldı. Diskopatiye bağlı siyatal jilerin semptomları, klinik, radyolojik ve laboratuvar bulguları incelenerek, tedavi pren sipleri ve metodları gözden geçirildi. Ayrıca lomber traksi- yon uygulamaları, hot-pack ve egzersiz tedavisi anlatıldı. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Şişli Etfal Hastane si Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğinde 21.5.1985 ve 6.12.1985 tarihleri arasında yatırılarak sırtüstü veya yüzüs tü Lomber traksiyon, Hot-pack ve egzersiz kombine tedavisi uygulanan 36 diskopatiye bağlı siyatalji olgusu bütün özel likleri ile incelendi. Bu tedaviden % 75 olguda mükemmel ve iyi sonuç alındığı, tüm olguların tedaviden az veya çok ya rarlandığı saptandı. Elde edilen bulgular literatür verileriyle karşılaştı rıldı ve sonuçlar çıkarılmaya çalışıldı. Uygulanan kombine tedavinin başarılı olduğu ve traksiyon pozisyonunun tedavi sonucunda anlamlı farklılıklara yol açmadığı sonucuna varıl dı.
Özet (Çeviri)
- 91 - SUMMARY In this report functional anatomy and embryology of the vertebral column and intervertebral disc is discussed. Anatomy of the sciatic nerve and etiopathogenesis of sciatal- gia is reviewed. Symptoms, clinical findings, roentgenographic appearance and laboratory findings together with therapy principles and methods of discopathic sclatalgia is considered in detail. Effects of lumbar traction, hot-pack and exercise therapy are also reviewed. Medical records of patients who applied and underwent lumbar traction, hot-pack and exercise combined therapy in physical therapy and rehabilitation clinic of Ministry of Health and Social Welfare Şişli Etfal Hospital between 21st May 1985 and 6th December 1985 are discussed in deail. This group was composed of 36 discopathic sciatalgia patients. As a result, it can be stated that this mode of therapy has been effective on most of the patients and 75% of patients did very well. We compared our data with world literature and draw conclusions. According to this comparison and our own results, our combination therapy seems to be an effective mode of treat ment and traction positions don't cause alterations on the overall therapeutic results.