Dejeneratif lomber disk hastalıklarında perkütan intradiskal ozon tedavisinin etkinliği
The efficacy of percutaneous intradiscal ozone therapy in degenerative lumbal disc
  1. Tez No: 565208
  2. Yazar: ÇAĞRI ÇIRAĞILOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN MUSTAFA KILIÇ, PROF. ADEM YİLMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmadan Lomber Dejeneratif Diskopatiye (LDD) bağlı bel ağrısı sebebi ile intradiskal ozon uygulaması yapılmış olan hastaların retrospektif olarak incelenerek, tedavinin klinik etkinlik, yan etki ve komplikasyon oranlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2016- Aralık 2016 tarihleri arasında intradiskal O2-O3 tedavisi yapılmış olan ve 1. ay ile 1. yıl takipleri tamamlanan 214 hasta çalışmaya dahil edildi. 102'si kadın, 112'si erkek olan hastaların yaş aralığı 29-56 (ortalama yaş: 39,5±5,7) idi. Enjeksiyon öncesi, 1. ay ve 1. yılda ağrı düzeyleri Vizüel Analog Skala (VAS) ile yetersizlik değerlenmeleri Oswestry Disability İndexi (ODI) ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this retrospective study, the efficacy, side effects and complications of intradiscal ozone treatment in patients with low back pain due to lumbal degenerative disease, was evaluated. Material Method: A total of 214 patients who underwent between January 2016 - December 2016 with a clinical follow up at 1 month and 1 year postoperastively were included in this study. Of all, 102 patiens were female and 112 were male, the ages ranged from 29 to 56 (mean: 39,5±5,7). Pain intensity was measured by Visual Analogue Scales (VAS) and disability level was assessed with Oswestry Disability Index (ODI) before treament at 1 month and 1 year after the procedure.