Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi sağlık çalışanlarında iş yeri şiddeti maruziyetinin adli tıbbi açıdan değerlendirilmesi ve umutsuzluk ile depresyon düzeylerinin belirlenmesi
Evaluation of workplace violence exposure in health workers at Karadeniz Technical University Farabi Hospital from a forensic medical perspective, and determination of levels of hopelessness and depression
- Tez No: 805805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN SEÇKİN KIRCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Sağlık Çalışanlarında İş Yeri Şiddeti Maruziyetinin Adli Tıbbi Açıdan Değerlendirilmesi ve Umutsuzluk İle Depresyon Düzeylerinin Belirlenmesi Amaç: Sağlık çalışanlarında; şiddetin ruh sağlığı üzerine etkilerinin farkındalığının ve şiddeti önleme ile mağduriyet sonrası adli süreçler konusundaki bilgi düzeyinin artırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi'nde çalışan sağlık personeline (doktor, hemşire/sağlık memuru, tıbbi sekreter vd.) demografik veri ve sağlıkta şiddet anketi, Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Ölçeği yapılarak gerçekleştirilen prospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. Bulgular: Yapılan bu çalışmaya toplamda 228 (Kadın 166, Erkek 62 kişi) gönüllü sağlık çalışanı katılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of Workplace Violence Exposure in Health Workers at Karadeniz Technical University Farabi Hospital from a Forensic Medical Perspective, and Determination of Levels of Hopelessness and Depression Objective: The study aims to raise awareness of the impact of violence on mental health in health workers and to improve their knowledge about violence prevention and legal processes following victimization. Materials and Methods: This is a prospective descriptive study conducted by applying demographic data and a health violence survey, the Beck Depression Scale, and the Beck Hopelessness Scale to health personnel (doctors, nurses/health officers, medical secretaries, etc.) working at Karadeniz Technical University Farabi Hospital. Results: A total of 228 (166 women, 62 men) volunteer health workers participated in this study.