Siyanotik konjenital kalp cerrahisi sonrası erken enteral beslenmenin iyileşme sürecine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of early enteral nutrition on recovery after cyanotic congenital heart surgery: Randomized controlled trial
- Tez No: 805849
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırma, siyanotik konjenital kalp cerrahisi sonrası erken enteral beslenmenin iyileşme sürecine etkisinin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarımda planlandı. Araştırma Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Pediatrik KVC Yoğun Bakım Ünitesinde Ocak 2022 – Ocak 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini 0-2 yaş grubunda siyanotik konjenital kalp cerrahisi geçiren hastalar, örneklemi ise seçim kriterlerine uyan hastalar oluşturdu. Örneklem grubundaki 64 hasta randomizasyon ile deney (32) ve kontrol (32) grubuna dahil edildi. Her iki gruptaki hastaların, vücut ağırlıkları, pre operatif laboratuvar bulguları, ameliyat sırası klinik özellikleri, enteral beslenme süreci, enfeksiyon bulguları, mekanik ventilatörden ayrılma süresi, yoğun bakım yatış ve taburculuk süresi, son durumları karşılaştırıldı. Deney ve kontrol grubundaki hastaların vücut ağırlıkları, ameliyat öncesi laboratuvar bulguları (prealbümin), ameliyat sırası klinik özellikleri açısından istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Deney grubunda hastalarda enfeksiyon görülme sıklığı daha az, mekanik ventilatörden ayrılma ve taburculuk süreleri daha kısa olup istatiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (p0.05). Sonuç olarak; erken enteral beslenme siyanotik kalp cerrahisi geçiren 0-2 yaş grubu hastalar için güvenilir olup, bulgular değerlendirildiğinde daha etkili bir yöntem olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was planned in a randomized controlled experimental design to determine the effect of early enteral nutrition on the healing process after cyanotic congenital heart surgery. The study was performed in Univercity of Health Sciences Dr Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital between January 2022 and January 2023. The population of the study consisted of patients in the 0-2 age group who underwent cyanotic congenital heart surgery, and the sample consisted of patients who met the selection criteria. 64 patients in the sample group were included in the experimental (32) and control (32) groups by randomization. Body weights, preoperative laboratory findings, clinical features during surgery, enteral nutrition process, infection findings, time to leave mechanical ventilator, intensive care hospitalization and discharge time, final status of the patients in both groups were compared. There was no statistically significant difference in terms of body weights, preoperative laboratory findings (prealbumin), and clinical features during surgery of the patients in the experimental and control groups. In the experimental group, the incidence of infection was less, the duration of weaning from the mechanical ventilator and discharge from the hospital was shorter, and it was found to be statistically significant (p0.05). As a result, early enteral nutrition was found to be a safe method for patients aged 0-2 years who had undergone cyanotic heart surgery and a more effective method when the findings were evaluated.