Determination of the validity and reliability of the one minute sit-to-stand test in overweight and obese children and adolescents
Obez ve fazla kilolu çocuk ve adölesanlarda bir dakika otur kalk testinin geçerlilik ve güvenirliliğinin belirlenmesi
  1. Tez No: 805850
  2. Yazar: NESRINE BENKHALIFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKŞEN KURAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Obezite, dünya genelinde yaygın bir halk sağlığı sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü obeziteyi ''sağlık için risk faktörü oluşturan anormal veya aşırı yağ birikimi'' olarak tanımlamaktadır. Günümüzde her yaş grubunda olduğu gibi obezite çocuk ve adölesanlar arasında da yaygın görülür. Obeziteye neden olan en önemli faktörler yanlış beslenme ve fiziksel inaktivitedir. Bunların yanı sıra birçok çevresel ve genetik faktör de etkili olmaktadır. Şehir yaşamı, teknolojik cihazların kullanımının artması, spor alışkanlığının olmaması gibi nedenlere bağlı sedanter davranışta artış, kalorisi yüksek yiyecek ve içeceklerin tüketimi son zamanlarda çocukluk çağı obezite riskini artırmıştır. Obezitenin sınıflandırılması yetişkinlerde genellikle vücut kütle indeksine (VKİ) göre yapılır. VKİ "Ağırlık (kg)/Boy (m2) formülü ile hesaplanır. Çocuk ve adölesanlarda VKİ, aşırı kiloluk ve obezitenin belirlenmesinde standart tanı aracıdır. Çocuklarda aynı yaş grubu içinde 100 kişi arasındaki sıralama anlamına gelen persantil değeri kullanılır. VKİ persantiline göre %85-%95 arası fazla kilolu, ≥ %95 obez olarak tanımlanır. Obezite tedavisinde temel amaç vücut ölçülerinde değişiklik yaratmak ve sağlıkla ilgili risk faktörlerini azaltmaktır. Yaşam tarzı değişiklikleri, beslenme modifikasyonları, medikal tedavi ve cerrahinin yanı sıra fiziksel aktivite ve egzersizin obezite tedavisinde yeri büyüktür. Obez bireylerin egzersiz programları belirlenmeden önce kapsamlı değerlendirilmeleri gerekmektedir. Egzersiz intoleransının belirlenmesi fonksiyonel limitasyonların tespiti için önemlidir. Egzersiz kapasitesinin değerlendirilmesinde kardiyopulmoner egzersiz testleri (KPET) ya da saha testleri kullanılır. KPET egzersiz kapasitesinin değerlendirilmesinde altın standart olarak kabul edilir. Fakat KPET yüksek maliyetli ekipmanlar ve özel uzmanlık gerektirir. Saha testlerinde sıklıkla kullanılan testler ise altı dakika yürüme testi, mekik yürüme testleri gibi zamanlı yürüme testleridir. Bu testlerde de en az 20 ya da 30 metrelik alana ihtiyaç duyulur. Altı dakika yürüme testi test öncesi ve sonrasında yapılan değerlendirmelerle birlikte yaklaşık 10 dakika, mekik testleri hastanın kapasitesine bağlı olarak daha uzun sürebilmektedir. Son zamanlarda kullanımı giderek artan fonksiyonel kapasite testlerinden biri bir dakika otur-kalk (1dkOKT) testidir. Daha pratik, kullanımı kolay, hızlı uygulanabilir, geçerli ve güvenilir, küçük alanlarda bile uygulanabilir olması gibi özellikler açısından 1dkOKT diğer testler için bir alternatiftir. Ayrıca çocukların ihtiyaçlarına ve davranışlarına uygun basit bir değerlendirme olması ve kısa sürmesi çocuklarda kullanımını kolaylaştırmaktadır. Hem klinikte hem de evde kolay uygulanabilir. Çalışmalar, 1dkOKT'nin kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kistik fibroz, interstisyel akciğer hastalığı ve sağlıklı çocuk ve ergenlerde geçerli bir test olduğunu göstermiştir. Sağlıklı çocuklarda kalp hızı yanıtının ölçülmesinde geçerli ve güvenilir olduğu belirlendi. Ayrıca, kistik fibrozisli çocuk ve ergenlerde kardiyorespiratuar yanıtları ölçmenin geçerli ve güvenilir olduğu bulunmuştur. Literatürde 1dkOKT performansı ile diz ekstansör kuvveti, altı dakika yürüme mesafesi, akciğer hastalığı şiddet skorları, egzersiz kapasitesinin laboratuvar testleri ve kişinin bildirdiği fiziksel fonksiyonlar gibi parametreler arasında anlamlı korelasyonlar bulunduğu bildirilmiştir. Ayrıca 1dkOKT performansı nefes darlığı, kan laktatı ve kalp hızı gibi fizyolojik değişikliklerle de korele bulunmuştur. Altı dakika yürüme testi (6DYT) obez çocuk ve adölesanlarda geçerliliği yapılmış, egzersiz kapasitesinin değerlendirilmesinde kullanılan bir testtir. Modifiye mekik yürüme testi de obez çocuk ve adölesanlarda egzersiz kapasitesinin değerlendirilmesinde kullanılan, vücut kütle indeksi ile ilişkili bulunmuş bir testtir. Literatürde 1dkOKT'nin obez çocuk ve adölesanlarda kullanımının geçerliliğiyle ilgili bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu bilgiler doğrultusunda çalışmanın amacı, aşırı kilolu ve obez çocuk ve adölesanlarda fonksiyonel kapasitenin ve kardiyorespiratuar yanıtların ölçülmesinde 1dkOKT'nin geçerliliğinin ve güvenirliğinin belirlenmesidir. Çalışmaya İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı'nda takip edilmekte olan 8-18 yaş arası toplam 39 fazla kilolu ve obez (17 erkek ve 22 kız) dahil edildi. Yaş, ağırlık, boy, VKİ gibi demografik bilgiler ile antropometrik parametreler (bel ve kalça çevresi) ve vücut kompozisyon analiz sonuçları (toplam vücut yağ, kas, yağsız kütleleri ve yüzdeleri, sağ-sol alt ekstremite ve üst ekstremite kas, yağ, yağsız kütleleri ve yüzdeleri, gövde kas, yağ, yağsız kütlesi ve yüzdesi, bazal metabolik hız, toplam vücut sıvı ve mineral oranları) kaydedildi. Fonksiyonel egzersiz kapasitesinin belirlenmesinde 1dkOKT ve 6DYT kullanıldı. Her iki test öncesi ve sonrası kalp hızı, oksijen satürasyonu (SpO2), solunum frekansı, kan basıncı, Modifiye Borg Skalası'na göre nefes darlığı, yorgunluk gibi kardiyorespiratuar yanıtlar değerlendirildi. Bir dakika otur kalk testinde tekrar sayısı, 6DYT'de toplam yürüme mesafesi kaydedildi. Geçerlik testi için 1dkOKT her hastanın ilk testinden bir saat sonra tekrar edildi. Verilerin analizi için SPSS versiyon 25.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler ortalama±standart sapma ve frekans/yüzde olarak verildi. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk testi ile analiz edildi. Güvenirlik testi için ICC korelasyon analizi yapıldı. Cronbach alpha katsayısı 0,00 ≤ α < 0,25 güvenilir değil, 0,25 ≤ α < 0,50 güvenirliği düşük, 0,50 ≤ α < 0,75 orta güvenilirlikte, 0,75 ≤ α < 1,00 güvenirliği yüksek olarak kabul edildi. Geçerlik testi için Spearman korelasyon analizi yapıldı. Korelasyon katsayısı değerleri için 0-0,25 ilişki yok ya da çok zayıf ilişki, 0,25‐0,50 orta güçte ilişki, 0,50‐0,75 güçlü ilişki ve 0,75‐1,00 çok güçlü ilişki olarak kabul edildi. Kalp hızı, oksijen saturasyonu, solunum frekansı, sistolik ve diastolik kan basıncı, nefes darlığı, yorgunluk, bacak yorgunluğu ve genel yorgunluk parametrelerinin 1dkOKT ve 6DYT test öncesi ve sonrası farkları hesaplandı, iki test arasındaki fark değerleri Mann Whitney-U testi ile karşılaştırıldı. Tüm analizler için istatistiksel anlamlılık p0,05) iki testin kalp hızı, oksijen saturasyonu, solunum frekansı, sistolik ve diastolik kan basıncı, nefes darlığı, bacak yorgunluğu, genel yorgunluk parametrelerindeki değişimler benzerdi (p>0,05). Ayrıca kardiyorespiratuar yanıtların güvenilirliği sonuçlarında kalp hızı (α=0,55, ICC=0,38, p0,05). Altı dakika yürüme mesafesi erkeklerde daha yüksekti (p=0,03). Yaş gruplarına göre bakıldığında 1dkOKT'de tekrar sayısı ve kardiyorespiratuar yanıtlar arasında, altı dakika yürüme testinde ise dispne değişimi hariç (p=0,01) diğer kardiyorespiratuar yanıtlar arasında fark yoktu (p>0,05). 1dkOKT tekrar sayısı ile boy (r=-0,41, p0,05). Fazla kilolu ve obez çocuk ve adölesanlarda 1dkOKT'nin ve teste kardiyorespiratuar yanıtların geçerlik ve güvenirliğinin ilk kez araştırıldığı çalışmamızda 1dkOKT güvenilir bulundu. Ayrıca 1dkOKT'nin kardiyorespiratuar yanıtlarında (kalp hızı, solunum frekansı, yorgunluk) kısa süreli test-tekrar testinde güvenilir olduğu gösterildi. Geçerliğin değerlendirilmesi için 6DYT kullanıldı ve 1dkOKT tekrar sayısı ile altı dakika yürüme mesafesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı. Benzer şekilde, test öncesi ve sonrası değerlendirilen kalp hızı, oksijen saturasyonu, solunum frekansı, kan basıncı, dispne, yorgunluk, bacak yorgunluğu ölçüm sonuçlarının farkları 1dkOKT ile 6DYT arasında ilişkili değildi. Bir dkOKT'nin fonksiyonel kapasiteyi ve kardiyorespiratuar sonuçları değerlendirmede geçerli olmadığı görüldü. Bununla birlikte 1dkOKT ve 6DYT'ye kardiyorespiratuar yanıtlar karşılaştırıldığında iki test arasında sonuçlar benzerdi. Fazla kilolu ve obez çocuklarda 1dkOKT, fonksiyonel kapasitenin değerlendirilmesinde 6DYT'ye alternatif olarak kullanılamasa da kardiyorespiratuar cevapların ölçülmesinde bir alternatiftir. Uygulaması kolay, pratik, az ekipman ihtiyacı olan bir test olduğu için klinikte ve araştırmalarda tercih edilebilir. Altı dakika yürüme testinin aksine VKİ ile 1dkOKT arasında anlamlı ilişki olması fazla kilolu ve obez çocuklarda fonksiyonel kapasitenin değerlendirilmesinde daha belirleyici bir test olabilir. Fazla kilolu ve obez çocukların fonksiyonel egzersiz kapasiteleri sağlıklı yaşıtlarının referans değerleri ile karşılaştırılığında daha düşük bulunmuştur. Bir dkOKT'nin sağlıklı çocuklar, kistik fibrozisli hastalar, koroner arter hastaları, insterstisyel akciğer hastalığı olan kişiler ve kronik kalp yetmezliği hastalarında geçerli olduğu bildirlmiştir. Ancak çalışmamız, 6 DYT ile kıyaslandığında 1 dkOKT'nin fazla kilolu ve obez çocuklarda fonksiyonel kapasitenin belirlenmesinde geçerli bir değerlendirme yöntemi olmadığını göstermiştir. Bununla birlikte 6 DYT'de koridor gereksinimi, daha uzun zaman alması gibi dezavantajları ortadan kaldıran 1dkOKT testi, fazla kilolu ve obez çocuk ve adölesanlarda 6DYT ile benzer kardiyoprespiratuar yanıtlara sahipti. Bu açıdan bakıldığında kardiyorespitauar yanıtların değerlendirilmesinde daha pratik, küçük alanda bile uygulanabilir, kolaylıkla anlaşılabilir olan 1dkOKT fazla kilolu ve obez çocukların fonksiyonel egzersiz kapasitenin değerlendirilmesinde daha avantajlı bir tercih olabilir. Her iki test sonucunda da fazla kilolu ve obez çocukların sağlıklı yaşıtlarının referans değerlerine göre daha düşük kapasiteye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Fazla kilolu ve obez çocuk ve adölesanların rutin takibinde fonksiyonel egzersiz kapasitesinin değerlendirilmesi ve egzersiz kapasitesinin artırılmasına yönelik egzersiz programlarının oluşturulması oldukça önem taşımaktadır. İleri çalışmalar fazla kilolu- obez çocuk ve adölesanlarda fonksiyonel test seçiminin daha doğru yapılabilmesi açısından, kas kuvveti, denge gibi fiziksel uygunluk parametrelerinin 1dkOKT gibi testlerin performansına olası etkilerine odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to determine the validity and reliability of the 1-min STST in measuring functional capacity and cardiorespiratory responses in overweight and obese children and adolescents, aged between 8 and 18 years old. A total of 39 overweight and obese children and adolescents (22 girls and 17 boys) were included in the study. Clinical and demographic characteristics of the patients were recorded. In the assessment, the 1-min STST was performed, and the number of completed repetitions, cardiorespiratory responses suchas heart rate, oxygen saturation (SpO2), respiratory rate, blood pressure, dyspnea, and fatigue according to the Modified Borg Scale were evaluated before and after the test. In determining the validity of the test, the 6MWT was selected as a reference test, and the walked distance was used to test the validity. As a result, the 1-min STS test was found to be highly reliable (α = 0,94). Intraclass Correlation Coefficient (ICC) was found to be (0,90) with the 95% confidence interval (0,90-0,97). In determining the validity of the test, the 6MWT was selected as a reference test. No significant relationship was found between the repetition number of the 1-min STST and the 6MWD (r= -0,06; p>0,05). In addition, the reliability of 1-min STST for the measurement of cardio-respiratory responses was weak to strong, with a Cronbach alpha value of 0,55-0,69 and an ICC of 0,38–0,53, except in Δ SpO2, ΔSBP, ΔDBP no correlation was found between the two tests (p>0,05). In addition, no significant difference in the tests' results was found when comparing changes in the variables of heart rate, respiratory rate, oxygen saturation, dyspnea, blood pressure, leg fatigue, and total fatigue (p>0,05). There was no significant difference between girls and boys (girls 28,05±4,34, boys 26,12 ±6,90) (p>0,005), but adolescents group performed relatively less well on average during 1-min STST (28,48 ±4,32 vs. 25,72 ±6,64) compared with children. The sit-to-stand number of repetitions was negatively related to body height, weight, and BMI. In conclusion, 1-min STST was found to be invalid in measuring functional capacity and cardiorespiratory responses (except in ΔRR, r=0,43; p=0,006) when compared with 6MWT. However, 1-min STST has a high short-term test-retest reliability in measuring functional capacity (α:0,94, ICC: 0,90) and weak to strong reliability in measuring cardiorespiratory responses (in HR, RR, dyspnea, and fatigue) (α:0,55-0,69, ICC:0,38-0,53). As well, it has similar cardiorespiratory responses as the 6MWT in children and adolescents with overweight and obesity. It is very important to evaluate functional exercise capacity in children and adolescents with overweight and obesity to establish exercise programs. Future studies are needed to identify physical fitness parameters such as muscle strength and balance which may affect the performance tests such as 1-min STST in overweight and obese children and adolescents.