Kara paranın aklanması ile mücadelede kamu kurumlarının rolü
The role of public institutions in the fight against money laundering
  1. Tez No: 805929
  2. Yazar: AHMET BURAK TAŞOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR EMRE KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kara para, en basit haliyle suç neticesinde elde edilmiş gelir anlamına gelmektedir. Herhangi bir ülkenin kanunlarında suç olduğu belirtilen faaliyetlerin gerçekleştirilmesi ile elde edilen kazançlar kara para, bahse mevzu paranın yasal görünüm kazanmasını sağlamak ise kara para aklama olarak ifade edilmektedir. Kara paranın aklanması hem ülke içerisindeki finansal sistemi hem de uluslararası piyasaları olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Aklama faaliyeti yalnızca finansal olarak değil aynı zamanda ülke içerisindeki vatandaşların düzenine, ülkenin saygınlığına ve dolayısıyla otoritesine de zarar vermektedir. Kamu düzeninin, ülke içindeki vatandaşların huzurunun, piyasanın ve hatta uluslararası alanda saygınlık ile güvenin sağlanabilmesi adına aklama faaliyetinin engellenmesi bir hayli önemlidir. Kara para ile mücadele edebilmek adına ülkeler kendi içerisinde gerekli mevzuatların düzenlenmesini sağlamakta, uluslararası alanda ikili anlaşmalar yapmakta ve aklama ile mücadele eden kuruluşların bünyesinde yer almaktadır. Elbette kara para aklama faaliyetleriyle mücadele edebilmek için hem ulusal hem de uluslararası bir mücadele verilmesi gerekmektedir. Günümüzde teknolojinin hızla gelişmeye devam etmesi ile dünyanın da küreselleşmesi, kara para aklayıcıların yeni yöntemler bulmasına sebebiyet vermiştir. Tüm bunlarla mücadele edebilmenin yolu ülkelerin de gelişen teknolojiden yararlanarak aklayıcıların faaliyetlerini engelleyebilmekten geçmektedir. Teknolojik gelişmelerle beraber sanal paraların ortaya çıkması, internet bankacılığının hemen herkes tarafından kullanılır olması ve paranın çok hızlı bir şekilde el değiştirebilmesi gibi durumlar yaşanmakta tüm bunlar aklayıcılar tarafından takip edilerek lehlerine kullanılmaya çalışılmaktadır. Ülkelerin bu noktada gelişmeleri yakından takip etmesi ve teknolojik gelişmeleri kendi lehlerine çevirerek kontrolü ele alabilmek adına değerlendirmesi gerekmektedir. İşlemlerin kayıt altına alınarak takip edilebilirliğini sağlamak amacıyla çalışmalar yapılması ülkeler adına olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bu çalışmada günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle beraber artarak devam eden kara para aklama faaliyetlerinin tanımları, aşamaları, yöntemleri, uluslararası alanda bahse mevzu faaliyetlerle ne şekilde mücadele edildiği ve Türkiye'de mücadelenin başta MASAK olmak üzere hangi kurumlar vasıtasıyla gerçekleştirildiği incelenmiştir. Elde edilen sonuç neticesinde, aklama faaliyetini gerçekleştirenlerin hem eski yöntemleri kullanmaya devam ettikleri hem de teknolojinin gelişiminden yararlanarak yeni yöntemler geliştirdiği anlaşılmıştır. Ülkelerin ise tıpkı aklayıcılar gibi teknolojinin gelişiminden yararlanarak aklama faaliyetini gerçekleştiren kişilerle mücadele edebilmek adına ulusal ve uluslararası alanlarda bilgi akışını hızlandırması, ikili anlaşmaları artırması ve kara para aklama faaliyetiyle mücadele edebilecek kurumları her anlamda desteklemesi gerektiği neticesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Black money, in its simplest form, refers to income derived from illegal activities. The earnings obtained through the execution of activities specified as illegal in the laws of any country are considered black money, and the process of giving illegal funds a legal appearance is referred to as money laundering. The laundering of black money has a negative impact on both the domestic financial system and international markets. Money laundering not only affects the financial aspect but also disrupts the citizens' sense of security and well-being within the country, the reputation of the country, and consequently its authority. In order to ensure public safety, the well-being of citizens, stability in the market, and respect and trust at the international level, it is crucial to prevent money laundering activities. To combat black money, countries establish the necessary legislation within their own jurisdictions, enter into bilateral agreements in the international arena, and participate in organizations that fight against money laundering. Indeed, both national and international efforts are required to combat money laundering activities. With the rapid development of technology and the globalization of the world, money launderers have found new methods. The key to combating these activities lies in countries utilizing advancing technology to prevent money launderers from conducting their operations. The emergence of virtual currencies, widespread use of internet banking, and the fast-paced nature of money transactions are all exploited by money launderers. Therefore, countries need to closely monitor these developments and leverage technological advancements in their favor to regain control. Implementing measures to record and trace transactions will contribute positively to the ability to monitor and control illicit activities. This study examines the definitions, stages, methods, and international initiatives aimed at combating the ongoing and escalating issue of money laundering, which has been exacerbated by technological advancements. This study also investigates the institutions involved in the fight against money laundering in Türkiye, particularly emphasizing MASAK (Financial Crimes Investigation Board). The findings indicate that money launderers continue to employ traditional methods while also leveraging technological advancements to develop new techniques. It has been concluded that countries should utilize technological advancements, just like money launderers, accelerate the flow of information at the national and international levels, increase bilateral agreements, and provide comprehensive support to institutions involved in combating money laundering.