Ebû Hureyre'nin hayatı ve İslâm tarihindeki yeri
Abu Huraira's life and his place in the history of Islam
  1. Tez No: 806052
  2. Yazar: SELMA RABİA NUR ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NECATİ BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ebû Hureyre, Yemen bölgesinde bulunan Ezd Kabilesi'nin Devs kolundan olup İslâm dinini kabul etmesine kadar geçen süreçte bu bölgede yaşamıştır. İslâm'a girişi Tufeyl b. Amr'ın bir seyahati esnasında Mekke'de Hz. Peygamber'i dinlemesiyle olmuştur. Kavmi içerisinde İslâm'ı kabul eden az sayıda ki kişiden olan Ebû Hureyre, hicretin 7. senesinde Müslümanlar Hayber fethinde iken Tufeyl b. Amr başkanlığındaki bir heyetle beraber Medine'ye gelmiştir. Allah Resûlü ile ilk görüşmesi de Hayber bölgesinde olmuştur. Başka bir memleketten gelen Ebû Hureyre maddi durumunun iyi olmaması ve ilme olan ilgisi sebebiyle Suffe'de kalmaya başlamıştır. Bu zamandan itibaren Hz. Muhammed ile birlikte savaşlara katılmış, onun verdiği görevleri yerine getirmiş, ilmi konuda da kendisini geliştirmiştir. Hz. Peygamber zamanındaki hemen hemen tüm gazvelere katılmış, önemli olaylarda gözlemlerini rivayetleriyle aktarmıştır. Allah Resûlü tarafından Alâ b. Hadramî ile Bahreyn'e görevlendirilirken Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer döneminde de bu bölgedeki resmî görevleri devam etmiştir. Hz. Peygamber zamanında hem savaşlarda hem de kendine verilen görevlerde aktif rol alan Ebû Hureyre, Hz. Osman ve Hz. Ali dönemlerinde resmî bir görev almamıştır. Muâviye zamanında sık sık Medine valisi Mervân b. Hakem'in yerine vekillik yapmıştır. Ebû Hureyre İslâmi ilimlerden hadis alanında en fazla hadis rivayet eden sahâbî olması hasebiyle ön plana çıkmıştır. Ebû Hureyre'nin hadis alanının dışında fıkıh ve kıraat gibi ilim dallarında da hatırı sayılır bir yere sahip olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abu Huraira was from the Devs branch of the Ezd tribe in the Yemen region and lived in this region until he accepted the religion of Islam. His conversion to Islam was when Tufail b. Amr listened to the Prophet in Mecca during a trip. Abu Huraira, one of the few people in his tribe who accepted Islam, came to Medina with a delegation led by Tufail in the 7th year of the Hijra when the Muslims were conquering Khaibar. His first meeting with the Messenger of Allah was in the Khaibar region. Abu Huraira, who came from another country, started to stay in the Suffa due to his poor financial situation and his interest in science. From this time on, he participated in the wars with the Prophet, fulfilled his duties, and improved himself in the field of science. He participated in almost all the wars in the time of the Prophet and narrated his observations in important events. While he was assigned to Alaa b. Al-Hadrami and Bahrain by the Messenger of Allah, his official duties continued in this region during the reign of Abu Bakr and Omar. Abu Huraira, who took an active role both in the wars and the duties assigned to him during the time of the Prophet, did not take part in the Osman and Ali periods. During the time of Muawiya, he often acted as deputy instead of Marwan, the governor of Medina. Abu Huraira came to the fore among the Islamic sciences because he was the companion who narrated the most hadith in the science of hadith. It is understood that Abu Huraira had a considerable place in science branches such as fiqh and qiraat apart from the field of hadith.