Süleyman Demirel Üniversitesi acil servise başvuran covid-19 hastalarının ilk başvurusundaki nötrofil/lenfosit oranının ve hrct (yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi) bulgularının mortaliteye etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of neutrophil/lymphocyte ratio and hrct (high resolution computed tomography) findings on mortality in the first application of COVİD-19 patients admitted to the süleyman demirel university emergency department
- Tez No: 806085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN GÖKBEN BECEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Enfekte olan hastaların prognozu için kullanılan parametreler arasında bağışıklık hasarı ve enflamasyonun önemli belirteçlerinden biri olan Nötrofil / Lenfosit Oranı (NLR) bulunmakta olup; coronavirüs disease-19 (COVID-19) hastalarında yüksek çözünürlüklü görüntü sağlaması, erken teşhis ve prognoz tahmini sağlaması sebepleriyle Toraks Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntülemesi de noninvaziv, güvenilir ve pratik bir yöntem olarak öne çıkmıştır. Çalışmamızda hastalarımızın COVID-19 Acil servise başvuru anındaki nötrofil / lenfosit oranının ve Yüksek Rezolüsyonlu Bilgisayarlı Tomografinin (HRCT) mortalite belirteci olarak kullanımının incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışma retrospektif olarak planlanmıştır, kesitsel bir çalışmadır. Araştırma süresi 6 aydır ve Süleyman Demirel Üniversitesi Acil Servisinde yürütülmüştür. Hastane bilgi işlem biriminden COVID-19 pozitifliği bilinen, kan değerleri tam olan ve Toraks BT'si olan 356 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. 50 hasta kan tetkikleri yetersiz ve epikriz eksiklikleri olduğu için çalışma dışı bırakılmıştır. Sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ve normallik testleri ile test edilmiştir. Normal dağılan veriler Ort ± SD , normal dağılmayan veriler Ortanca (Minimum-Maksimum) şeklinde verilmiştir. Normal dağılmayan değişkenlerin iki grupta karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanılmış, normal dağılan değişkenlerin iki grupta karşılaştırılmasında student T testi kullanılmıştır. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler Ki-kare testi ile incelenmiştir. Ex olma durumunu tahmin ettiren uygun nötrofil/lenfosit kestirim değerinin belirlenmesi için ROC analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Among the parameters used for the prognosis of infected patients, the Neutrophil/Lymphocyte Ratio (NLR), which is an important marker of immune damage and inflammation, is included. In addition, Thoracic Computed Tomography (CT) imaging has emerged as a non-invasive, reliable, and practical method for providing high-resolution images in COVID-19 patients, enabling early diagnosis and prognosis. In our study, we aimed to investigate the use of the NLR at the time of COVID-19 emergency department admission and High-Resolution Computed Tomography (HRCT) imaging as a mortality indicator for our patients. Material and Method: The study is retrospective, cross-sectional, and conducted at the emergency department of Süleyman Demirel University for six months. A total of 356 COVID-19 positive patients with complete blood counts and thorax CT were included in the study, and 50 patients were excluded due to inadequate laboratory results and missing medical records. The normality of numerical variables was tested using the Shapiro-Wilk test, and data were presented as mean ± standard deviation for normally distributed variables and median (minimum-maximum) for non-normally distributed variables. The Mann Whitney U test was used to compare non-normally distributed variables between two groups, and the student T-test was used to compare normally distributed variables. The relationships between categorical variables were analyzed using the chi-square test. ROC analysis was performed to determine the appropriate NLR cut-off value that predicts the outcome of death.