Rutin hidrat içeren nanolif yapılı yara örtüsü geliştirilmesi, in vitro ve in vivo değerlendirilmesi
Development of nanofiber patch formulation containing rutin hydrate, in vitro and in vivo evaluation
- Tez No: 806084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM AKYIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Deri, vücudu zararlı dış etmenlere karşı korumanın yanında, çeşitli fizyolojik görevleri de bulunan bariyer bir organdır. Bunlara ek olarak insanın güzel, bakımlı ve çekici olma arzusunun birincil şartı sağlıklı bir deriye sahip olmaktır. Deri sağlığında, deri bütünlüğünün bozulmasına yol açacak şekilde oluşan değişikliklere yara adı verilir. Yara iyileşmesi birbirini takip eden, oldukça karmaşık üç süreçten oluşmaktadır. Yaklaşık 48 saat süren ilk aşamada kan kaybının ve mikrobiyal bulaşın önlenmesi gibi acil cevaplar görülür. Ardından yaklaşık 10 gün süren ve iyileşme sürecinin ana odağı olan yeni doku oluşumu yani ikinci aşama başlar. Damarlar tekrar oluşur. Son olarak yeniden modelleme yani üçüncü aşama başlar ve ikinci aşamada gelişigüzel oluşan proteinik yapılar eski halini alır. Oksidatif stres gibi yara iyileşme mekanizmalarına engel olan etmenlerin ortadan kaldırılması, yara iyileşme hızını ve derinin ilk haline kusursuz şekilde geri dönme ihtimalini arttıracaktır. Sahip olduğu serbest radikal süpürücü ve kolajen üretimini destekleyici özelliklerden ötürü Rutin hidrat'ın yara iyileşme sürecinin özellikle birinci ve ikinci aşamalarında iyileşmeye pozitif etki gösterdiği bilinmektedir. Ancak sahip olduğu düşük çözünürlük gibi çeşitli dezavantajları Rutin hidrat'ın tedavideki potansiyelini azaltmaktadır. Nanolifler arttırılmış yüzey alanı sayesinde Rutin hidrat'ın düşük çözünürlük problemini ortadan kaldırmaya yardım ederken aynı zamanda gözenekli yapısı sayesinde rejenerasyona yardımcı olan hücre ilerlemesi için de gerekli iskelet yapısını oluşturma özelliği göstermektedir. Bu tez çalışması kapsamında yara örtüsü olarak kullanılmaya uygun ağ yapısı gibi üstün özellikleri nedeniyle elektroeğirme yöntemi ile rutin yüklü nanolif yara örtüleri geliştirilmiş, in vitro ve in vivo olarak değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The skin is a barrier organ that has various physiological functions as well as protecting the body against harmful external factors. Besides, the primary condition of human desire to be beautiful, well-groomed and attractive is to have a healthy skin. Changes in skin health that lead to impaired skin integrity are called wounds. Wound healing consists of three consecutive, highly complex stages. Firstly, inflamation stage with immediate responses such as prevention of blood loss and microbial contamination, occours immediately and lasts approximately 48 hours. Then, the new tissue formation phase, which is the fundamental of wound healing, begins. Finally, the randomly formed proteinic structures are restored in remodelling phase. Elimination of factors that interfere with wound healing mechanisms, such as oxidative stress, will increase the rate of wound healing and the possibility of perfect recovery of the skin to its original state. It is known that rutin will have a positive effect on healing, especially in the first and second stages of the wound healing process, due to its free radical scavenging and collagen production-supporting properties. However, various molecular disadvantages such as low solubility reduce the therapeutic potential of Rutin hydrate. Thanks to its increased surface area, nanofibers help to eliminate the low solubility problem and show the necessary skeletal structure for cell progression, which helps regeneration thanks to its porous structure. Within the scope of this thesis, Rutin-hydrate loaded nanofibers were developed by electrospinning method and evaluated in vitro and in vivo for use as a wound dressing.