Komplet ve inkomplet travmatik omurilik yaralanmalı hastalarda ürodinamik bulguların karşılaştırılması
A comparison of urodynamic findings between patients with complete and incomplete traumatic spinal cord injuries
  1. Tez No: 806100
  2. Yazar: İLKER FATİH SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Omurilik yaralanması (OY) sadece motor ve duyusal fonksiyonlarda bozulmaya yol açmazken birçok organda disfonksiyona neden olarak mortalite ve morbiditede rol oynamaktadır. Bu morbidite ve mortalite nedenlerinden biri de üriner sistem problemlerinden nörojenik mesane ve onun komplikasyonlarıdır. Klinisyenler OY sonrası inkomplet olan kişilerde mesane fonksiyonlarının komplet hastalara göre daha iyi olduğunu düşünürler ve bazı durumlarda özellikle ambule hastalarda ürodinamik çalışmayı yapmayı göz ardı ederler. Ancak hastalar fonksiyonel olarak iyi durumda olsalar bile yapılan ürodinamiler sonucunda çeşitli derecelerde alt üriner sistem disfonksiyonu geliştiği düşünülmektedir. Amaç: Travmatik OY'li hastaların demografik özelliklerini incelemek ve komplet ve inkomplet OY'li hastaların ürodinamik bulgularının ve ürodinami sonrası önerilen mesane boşaltma yöntemlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereçler ve yöntemler: Çalışmamıza 2012-2014 yılları arasında Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesine yatırılarak rehabilitasyon programına alınan 66 travmatik OY'li paraplejik hasta dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, nörolojik seviyesi ve etyolojiyi de içeren demografik verileri kaydedildi. Hastalar AIS (American Spinal İnjury Association impairment Scale) sınıflamasına göre komplet (AIS-A) ve inkomplet (AIS-“B-E”) olarak gruplandırıldı. Bütün hastalara ürodinamik çalışma yapıldı. Ürodinamik çalışma sonrası komplet ve inkomplet OY'li hastaların detrüsör tipleri, depolama-boşalltma sorunu oranları, maksimum sistometrik kapasiteleri (MSK), işeme sonrası rezidü miktarları, mesane kompliyansları, mesane boşaltma yöntemleri karşılaştırılmış ve hastalardaki nörojenik mesaneye bağlı gelişen komplikasyonlar kayıt altına alınmıştır. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların 48'i (%72,7) erkek, 18'i (%27,3) kadındı. Hastaların genel yaş ortalaması 32,03±12,13 yıl olarak bulundu. Hastaların AIS ile belirlenen nörolojik seviyelerine bakıldığında hastaların 36'sı (%54,5) komplet (AIS-A) iken, 30'u (%45,5) inkomplet (AIS-B-D) olarak belirlendi. komplet OY'li hastalarda en sık neden trafik kazası (%47,2) iken, inkomplet OY'li hastalarda en sık neden yüksekten düşme (%46,7) olarak bulundu. Trafik kazası geçiren hastaların 17'sinde (%63) OY sonrası komplet lezyon geliştiği saptandı. Yapılan ürodinami sonrası komplet OY'li hastalarda MSK 359±215 ml, inkomplet OY'li hastalarda 352±187 ml olarak belirlendi (P>0.05). Maksimum sistometrik kapasitedeki vezikal basınca bakıldığında komplet OY'li hastalarda 24,6±10,3 (cm/H20), inkomplet OY'li hastalarda 22,6±10,2 cm/H2O olarak saptandı (P>0.05). Ürodinami sonrası önerilen boşaltma yöntemlerinde ise 2 grupta da en sık önerilen yöntem komplet OY'li grupta %72,2 ve inkomplet OY'li grupta %73,3 ile temiz aralıklı katater olarak belirlendi. Sonuçlar: Travmatik OY'li komplet ve inkomplet hastaların ürodinamik verilerinde ve ürodinami sonrası önerilen yöntemlerde bir fark saptanmadı. Bunun için inkomplet OY'li hastalar fonksiyonel açıdan komplet OY'li hastalara göre daha iyi durumda olsalar bile muhakkak ürodinamik incelemelerinin yapılıp mesane karakterinin belirlenmesi ve buna göre tedavi edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: A spinal cord injury (SCI) not only impairs motor and sensory functions but also plays a critical role in mortality and morbidity by inducing dysfunction in many organs. One of these reasons for morbidity and mortality is the neurogenic bladder and its complications among urinary system-related issues. Clinicians consider that bladder functions are better in post-SCI incomplete patients than in complete patients, and in some cases, they disregard performing urodynamic examinations, especially in ambulatory patients. However, even if the patients are functionally in good condition, the urodynamic testing revealed that they develop various degrees of lower urinary system dysfunction. Aim: This study aimed to assess the demographic features of patients with traumatic SCI and compare the urodynamics findings and the recommended post-urodynamics bladder emptying procedures for patients with complete and incomplete SCI. Materials and Methods: The study included 66 paraplegic patients with traumatic SCI who were consulted at the Ankara Physical Therapy and Rehabilitation Training and Research Hospital and accepted to the rehabilitation program between 2012 and 2014. Demographic data of the patients, including age, gender, neurological level, and etiology, were recorded. The study categorized the patients as complete (AIS-A) and incomplete (AIS-“B-E”) based on the AIS (or ASIA) (The American Spinal Injury Association) impairment scale. All patients underwent urodynamics test. Following the urodynamics test, however, the researchers compared the detrusor instability types, storage-emptying dysfunction rates, maximum cystometric capacities (MCC), post-void residual volume, bladder compliance, and bladder emptying methods of patients with complete and incomplete SCI, recording the complications deriving from the neurogenic bladder in patients. Results: Of the patients included in the study, 48 (72.7%) and 18 (27.3%) were male and female, respectively. Additionally, the overall age average of the patients was 32.03±12.13 years. Considering the neurological levels of the patients determined by AIS, 36 (54.5%) were complete patients (AIS-A), and 30 (45.5%) were incomplete patients (AIS-B-D). The most typical reason found in patients with complete SCI was traffic accidents (47.2%), whereas it was falling down from height (46.7%) in patients with incomplete SCI. The study additionally identified that 17 (63%) of the patients who had a traffic accident developed a complete lesion after SCI. Considering the urodynamics analysis, the MCC was 359±215 ml and 352±187 ml in patients with complete SCI and incomplete SCI (P>0.05), respectively. The vesical pressure at maximum cystometric capacity in patients with complete SCI was 24.6±10.3 (cm/H20), whereas it was 22.6±10.2 (cm/H2O) in patients with incomplete SCI (P>0.05). Hence, the study concluded that the most typically suggested emptying method after urodynamics in both groups was clean intermittent catheterization, with a rate of 72.2% and 73.3% in the incomplete and complete patient groups with traumatic SCI, respectively. Conclusion: Considering the complete and incomplete patients with traumatic SCI, this study identified no difference in their urodynamic data and the methods recommended after the urodynamics test. As a result, even if patients with incomplete SCI are functionally in a better condition than patients with complete SCI, it is necessary to carry out solid urodynamics-based analyses to determine the bladder's character and treat it accordingly.