Coursebook evaluation in teaching English to young learners: Case study; Thumbs up starter, 1, 2, 3
Çocuklara yabancı dil öğretiminde ders kitabı değerlendirmesi: Örnek olay incelemesi; Thumbs up starter, 1,2,3
- Tez No: 806101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA DENEME GENÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Thumbs up Starter, 1, 2, 3 ders kitabı serisi üzerinde örnek bir çalışma sunarak, dil öğretiminde ders kitabı ve yardımcı materyallerin rolünü tanımlamayı ve açıklamayı amaçlamaktadır. İngilizcenin çocuklara yabancı dil olarak öğretildiği ortamlarda ders kitabının hedef dilin kaynağı olduğu ve yabancı dil öğretiminde önemli bir yere sahip olduğu gerçeğine de dayanmaktadır. Çocuklara yabancı dil öğretiminde kullanılan kaynak kitabın farklı bileşenlere sahip olduğunu, dil öğrenimini büyük ölçüde desteklediğini ve ne kadar önemli olduğunu kanıtlamayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda İngilizcenin yabancı dil olarak öğretiminde öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçları, yaşları, seviyeleri dikkate alınarak bir yabancı dil ders kitabının nasıl olması gerektiği tartışılmıştır. Ders kitabında dört dil becerisinin ve dil bileşenlerinin nasıl sunulması gerektiği vurgulanmıştır. Bunun yanısıra yabancı dil ders kitabının sadece kelime ve dilbilgisi öğretimine dayanmaması gerektiğini, öğrencilerin iletişimsel ve kültürel dillerini etkin bir şekilde geliştirmeleri gerektiğini kanıtlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, öğretmenlere bir ders kitabının bağlamsal özellikleri ve dil öğrenirken küçük yaşlardan itibaren öğretilmesi gereken dilin bileşenlerini objektif bir şekilde değerlendirmelerini sağlamak için hazırlanmıştır. Thumbs Up ilkokul serisi üzerine örnek bir çalışma hazırlanmıştır. Ders kitabını değerlendirmek için bir kontrol listesi kullanılmıştır. Ayrıca, diziyi kullanan öğretmenlerin öznel görüşlerini almak için ders kitabı değerlendirme kontrol listesinin yanı sıra bir anket uygulanmıştır. Anket sonuçları detaylı şekilde değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to define and explain the role of coursebooks and supplementary materials in language teaching by presenting a case study on the Thumbs Up Starter, 1, 2, 3 textbook series. It is also based on the fact that in environments where English is taught to children as a foreign language, the coursebook is the source of the target language and has an important place in foreign language teaching. It aims to prove that the coursebook used in foreign language teaching to children has different components, greatly supporting language learning and how important it is. It also takes into account the interests and needs of students in language learning, their ages, levels, and the elements that should be included in a foreign language coursebook. It aims to prove how the four language skills and language components should be delivered and that the foreign language textbook should not be based only on teaching vocabulary and grammar, but that students should also develop their communicative and cultural language. This study was prepared to enable teachers to objectively evaluate a coursebook in terms of its contextual features and its suitability for teaching by supporting communicative skills, and the components of the language that should be taught from an early age while learning a language. A sample study has also been prepared on the Thumbs Up primary school series. Language components were evaluated using a checklist. In addition, a questionnaire was prepared in parallel with the textbook evaluation checklist and delivered to the teachers in order to get the subjective opinions of the teachers who used the series. According to the results of the survey, the components were evaluated and interpreted one by one.