Sınır kavramının modernizm ve postmodernizmde plastik sanatlara yansımaları
Reflections of boundary concept on plastic arts in modernism and postmodernism
  1. Tez No: 806107
  2. Yazar: METİN ÖZGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BAYAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın konusu olan sınır kavramı felsefe, tarih, sanat, sosyoloji, psikoloji gibi birçok alana konu olmuş önemli bir kavramdır. Tarih boyunca bir çok düşünür sınır kavramını felsefi çerçevede farklı yaklaşımlarla ele alarak farklı yorumlar getirmişlerdir. Modernizm ve postmodernizm insanlık tarihinin sosyoloji, bilim, sanat gibi alanlarda en çok değişimin ve ilerlemenin yaşandığı iki dönemdir. Her iki dönemdeki değişim ve ilerleme sınır kavramı ile ilişkili olarak ele alınmıştır. Sınır kavramı ile ilgili literatürde farklı alanlarda pek çok kitap, tez ve makale çalışması bulunmaktadır. Fakat plastik sanatlar alanında sınır kavramını modernizm ve postmodernizm kapsamıyla beden, psikoloji, sosyoloji, siyasi, coğrafi, mimari, matematik ve plastik sanatlarda kullanılan sınır kavramı ile ilişkili nesne ve malzeme bağlamında ele alan bütün bir çalışmanın bulunmaması bu çalışmanın yapılma nedeni olmuştur. Bir diğer neden ise resimsel çalışmalarımın konusu olan sınır kavramı hakkındaki araştırmamı derinleştirip bilimsel bir metne dönüştürerek literatüre katkı sunmaktır . Bu çalışma oluşturulurken literatür tarama, gözlemden çıkarım yapma, sanatçı görüşmeleri gibi yöntemlere başvurulmuştur. Çalışmada sınır kavramının modernizm ve postmodernizmde yukarıda belirtilen bağlamlarda plastik sanatlara yansıdığı sonucuna varılmış ve ilgili eser incelemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of boundary, which is the subject of this study, is an important concept that has been addressed in numerous fields such as philosophy, history, art, sociology and psychology. Throughout history, many philosophers interpreted the concept of boundary with different approaches within the philosophical context. Modernism and postmodernism refer to the two periods of human history that were defined by the greatest changes and progress in fields such as sociology, science and art. The change and progress experienced during both periods are addressed in terms of the concept of boundary. Numerous books, theses and articles on the concept of boundary are available in different fields in the literature. However, the reason for conducting this study is the lack of a thorough study addressing the concept of boundary in the context of modernism and postmodernism in the field of plastic arts in terms of body, psychology, sociology, politics, geography, architecture, mathematics and objects and materials associated with the concept of boundary utilized in plastic arts. Yet another reason is to contribute to the literature by delving more deeply into my research on the concept of boundary, which is the subject of my pictorial works, and by transforming it into a scientific text. Methods such as literature review, inference from observation and artist interviews were used while conducting this study. It was ultimately concluded that the concept of boundary is reflected in plastic arts in the contexts mentioned above in modernism and postmodernism, and the related works were analyzed.