Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine başvuran iş kazalarının demografik özellikleri
Demographic characteristics of occupational accidents presented to the Emergency Department of Tekirdağ Namık Kemal University Hospital
  1. Tez No: 806132
  2. Yazar: BATUHAN İLBEY BAŞOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÖRÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Adli Tıp, Emergency Medicine, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İş sağlığı ve güvenliği ve iş kazaları uzun zamandır bilinen tanımlardır. Buna rağmen ülkemizde meydana gelen ölümlü iş kazası oranları gelişmiş ülkelere göre daha fazla görünmektedir. Bunun yanı sıra iş kazaları adli süreçlerdir ve hekimlere de tuttukları adli rapor ile önemli bir görev düşmektedir. Çalışmamızın amacı Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine 01.01.2020 ile 01.01.2021 tarihleri arasında başvuran 235 iş kazası vakasının demografik özelliklerini, kazaların oluş mekanizmalarını, klinik süreçlerini ve adli rapor sonlanımlarını inceleyerek iş sağlığı ve güvenliği için önerilerde bulunmak ve acil hekimlerinin dahil oldukları bu klinik ve adli süreçler hakkında bilgi verebilmektir. Çalışmamıza dahil olan 235 vakanın yaş ortalaması 33,910,9 şeklindedir. Erkeklerin sayısı 192 (%81,7), kadınları sayısı 43'tür (%18,3). En çok iş kazası gelişen vardiya 125 vaka (%53,2) ile gündüz vardiyasıdır. İş kazası mekanizmalarından en sık görüleni %47,2 (n=111) oran ile iş makinesi/aleti sebebiyle olan yaralanmalardır. Acil servise iş kazası nedeniyle başvuran vakaların en sık yaralanma bölgesi %38,2 (n=90) oran ile üst ekstremitedir. İş kazası sebebiyle acil servise başvuran vakalara en sık konulan tanı %34,9 (n=82) oran ile basit yumuşak doku travmasıdır. Vakaların 213'ünde (%90,6) hayati tehlike yokken sadece 3'ünde (%1,2) hayati tehlike vardır. Vakaların 145'inin (%61,7) travmalarının BTM ile giderilebileceği, 42'sinin (%17,9) BTM ile giderilemeyeceği belirtilmiştir. Acil servise iş kazası ile başvuran 235 vakanın %92,3'ü (n=217) taburcu edilmişken, %4,3'ü (n=10) ilgili servislere yatırılmış, %0,4 hasta (n=1) hasta ise hayatını kaybetmiştir. Çalışanların yaptıkları işin riskleri hakkında belli aralıklar ile eğitimler alması ve koruyucu önlemler alınması iş kazalarının önüne geçebilir. Hekimler basit tıbbi müdahale ile giderilemez durumları ilgili branşlara konsülte etmeye daha yatkındırlar. Adli süreçler için mevcut durumdaki hayati tehlike durumu, mevcut BTM ile giderilme durumu ve rapor sonlanımı oldukça önemlidir. Acil servis hekimleri ve adli tıp uzmanlarının beraber yapacakları eğitimler ile adli rapor yazım standardı oluşturulması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety and work accidents have been well-known terms for a long time. However, the rates of fatal work accidents in our country appear to be higher compared to developed countries. Furthermore, work accidents are legal processes, and physicians have an important role in these processes with their forensic reports. The aim of our study is to examine the demographic characteristics, mechanisms of occurrence, clinical processes, and forensic report outcomes of 235 work accident cases admitted to the emergency department of Tekirdağ Namık Kemal University Hospital between January 1, 2020, and January 1, 2021, in order to make recommendations for occupational health and safety and to provide information about these clinical and forensic processes involving emergency physicians. The mean age of the 235 included cases is 33.9±10.9. There were 192 males (81.7%) and 43 females (18.3%). The most common shift during which accidents occurred was the day shift with 125 cases (53.2%). The most frequently observed mechanism of work accidents was injuries caused by machinery/tools, accounting for 47.2% (n=111). The most common injury site among cases admitted to the emergency department due to work accidents was the upper extremity, accounting for 38.2% (n=90). The most common diagnosis given to cases admitted to the emergency department due to work accidents was simple soft tissue contusion, accounting for 34.9% (n=82). Out of the cases, 90.6% (n=213) had no life-threatening conditions, while only 1.2% (n=3) had life-threatening conditions. It was stated that 61.7% (n=145) of the cases could be treated with simple medical intervention, while 17.9% (n=42) could not. Among the 235 cases admitted to the emergency department due to work accidents, 92.3% (n=217) were discharged, 4.3% (n=10) were admitted to related departments, and 0.4% (n=1) patient lost their life. Regular training sessions for employees on the risks associated with their job and taking preventive measures can help prevent work accidents. Physicians are more inclined to consult relevant specialties for conditions that cannot be resolved with simple medical intervention. In terms of legal processes, the current state of life-threatening conditions, the current status of resolution with simple medical intervention, and the outcome of the report are highly important. Training sessions between emergency department physicians and forensic medicine specialists are necessary to establish a standard for writing forensic reports.