Bazı ilaç ve yardımcı maddelerin küf mantarları yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 80615
  2. Yazar: OĞUZ ÖZYARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN BOZOK JOHANSSON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 744
Özet
- 63 - ÖZET Çalışmamızda İstanbul* da 14 ilaç fabrikasından sağlanan 8 farklı ilaç yardımcı maddesinden toplam 86 adet örnek ile 50 a- det açılmamış şurup ve 47 adet hazır preparat şeklindeki bebek pudrası ve 43 adet tablet y 11 adet draje üzerinde mikolojik ana lizler yapılmıştır» İlaç yardımcı maddelerinden P. chrysogenum» P. nalgiovense, P. paraherquei, P. verrucosum grup, A* flavusf A. fumigatus, A. niger, Ulocladium chartarium gibi Deuteromycetes sınıfına ait depo küfleri izole edilmiştir. Kapalı şurup örneklerinden toplam 197 adet küf susu izole edilmiş tanıları yapılmıştır. İzole edilen küf suşlarının büyük bir kısmı depo küflerine aittir. Ayrıca Deuteromycetes son fi ile anamorf olan ve insan için patojen Aspergillus. lar la, Cladosporium ve Trichoderma türlerine sıklıkla rastlanmıştır. Beride kaşıntı ve aller jik etkiler gösteren depo küflerinden P» verrucosum grubu hazır preparat şeklindeki talk örneklerinden $> 25 oranında izole edilmiştir. Analize alınan tablet ve draje örneklerinden izole edilen suşlarm bunların ima latında kullanılmakta olan ilaç yardımcı maddeleri üzerinden izo le edilen küf suşları ile büyük bir benzerlik gösterdikleri sap tanmıştır. İzole edilen ve tanıları yapılan küf suşlarının numuneler ü- zerindeki yaşam sürelerinin kontrolü için model numune çalışmaları- 64 - yapılmıştır. Bunun için A» niger, A. candidus, A* flavu, A* fumi- gatus, P, paraherquei, P. chrysogenum suşları seçilmiş ve steril cam şişelerdeki ilaç yardımcı maddelerinin üzerine inoküle edil miş ve suşların 4 ay süreyle canlı kaldıkları saptanmıştır»
Özet (Çeviri)
- 65 - SUÎâMARY ---- In our study mycological analysis were carried out on totally 86 samples from 8 different adjuncts provided by 14 pharmaceutical companies in Istanbul, In addition, 50 unopened syrup samples, 47 baby powders, 43 tablets and 11 film coated tablets were also investigated. Storage fungi, such, as P» chrysogenum, ?. nalgiovense, p. paraherquei, P» verrucosum group, A» flavus, A« fumigatus, A* niger, Ulocladium chartarium belonging to Deuteromycetes were isolated from the adjuncts» Totally 197 mould strains were isolated and identified from unopened syrup samples» A great number of these strains were storage fungi» Furthermore, Cladosporium, Trichoderma species and pathogenic Aspergillus species (Deuteromycetes) which were anamorphic with Ascomycetes were frequently isolated, P. verrucosum group storage fungi which cause allergic reactions on skin were isolated from talcum pre parations in a rate of 25 #. Mould strains isolated from both tablets and film coated tablet samples exhibited great resemblance with strains isolated from adjuncts used in the production of tablets and film coated tablets*- 66 - Model samples were preparad to eontrol the survival rates of the isolated and identified mould strains» For this purpose A* niger, A* candidus, A* flavus, A* fumigatus, P* paraherquei, P# chrysogenum strains were chosen and inoculated on adjuncts placed in sterile glass bottles and it was observed that these strains survived for four months. t?