İntravajinal kontrollu salım sistemlerinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Intravaginal controlled release systems design and development
  1. Tez No: 49157
  2. Yazar: A. NESRİN ALTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
89 G. ÖZET Oral yoldan kullanıldığında problemli olan ilaçlar için yeni uygulama yollan araştırılmaktadır. Mukozal yol ve vajina mukozası da ilaç uygulamasında araştırılan yeni yollardan birisidir. Vajinal yoldan ilaç uygulanması, ilk geçiş etkisinin aşılmış olması nedeniyle avantajlıdır. Hormonlar, antimikrobik ilaçlar, aşılar ve bazı protein, peptit yapısındaki ilaçlar vajinal yolla uygulanmaktadır. Bu maddeler, vajina mukozasından yavaş, fakat tam olarak emilmektedir. Bu çalışmada model ilaç olarak seçilen bromokriptin, dopamin agonisti olan, yarı sentetik bir ergo alkaloididir. Ayrıca prolaktin hormonunun salimini da inhibe eder. Klinikte, hiperprolaktineminin neden olduğu hastalıkların tedavisinde ve dopamin agonisti olarak bazı nörolojik hastalıklarda sıklıkla kullanılmaktadır. Oral alındığında G.İ sistemdeki yan etkileri nedeniyle pek çok hasta tarafından tedavisinin yarım bırakıldığı şikayet edilmektedir. Yine oral yoldan alındığında karaciğerde ilk geçiş etkisine uğramakta ve biyoyararlılığı düşmektedir. Bu çalışmada bromokriptin mesilatın intravajinal kontrollü salım yapan halka şeklindeki ilaç şekilleri tasarlanmış ve geliştirilmeye çalışılmıştır. Silikon elastomer yapısındaki MDX-4-4210 ve A-2186, polimer madde olarak seçilmiştir. Bromokriptin mesilatın, hazırlanan silikon matris yapısındaki formülasyonlannda katı ve sıvı yardımcı maddeler kullanılarak salımı arttınlmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, propilen glikol, laktoz, NaCl, sitrik asit, düşük molekül ağırlıklı jelatin ve normal jelatin kullanılmıştır. Bu yardımcı maddelerin, önce silikon polimerle geçimli olup olmadığı araştırılmıştır. Bromokriptin mesilat' in, in vitro ortamda en çok düşük molekül ağırlıklı jelatin ile salımı artmış, ilaç şekillerine eklenen propilen glikol de salıma yardımcı olmuştur. İn vitro salım sonuçlan değerlendirildikten sonra, hedef profile en uygun salım veren formülasyonun MDX-4-4210 ile hazırlanan, % 10 propilen glikol ve 1:3 oranında etkin madde: düşük molekül ağırlıklı jelatin içeren formülasyon olduğu sonucuna varılmıştır. Bu formülasyon ile hazırlanan halka şeklindeki ilaç şekillerinin, tavşanlarda plazma prolaktin seviyesi üzerindeki etkisi in vivo olarak incelenmiştir. Sonuçlar, kontrol grubu ve plasebo halka uygulanan gruplarla karşılaştırılmıştır. Plazma prolaktin düzeyleri RIA yöntemi ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
91 H. SUMMARY New delivery routes have been investigated for the drugs which caused problems when used orally. Vaginal mucosa is also one of the new routes being investigated for the drug delivery. Drug administration via vaginal route has the advantage of bypassing the hepatic first past metabolism. Hormones, antimicrobic drugs, vaccines and some proteins and peptides have been administrated by vaginal mucosa. These materials are slowly, but completely absorbed through the vaginal mucosa. Bromocriptine, a semisynthetic ergot alkaloid, which is a dopamine agonist was chosen as the model drug in this study. It also inhibits release of prolactin hormone and it has been frequently used for the treatment of diseases caused by hyperprolactinemia and for some neurological disorders as a dopamin agonist in clinical trials. Many patients have complained that the oral treatment with bromocriptine has been quitted, due to its side effects on GI tract. It is also subject to hepatic first pass effect and hence, oral bioavailability of bromocriptine is reduced. The design and development of the intravaginal controlled release dosage form of bromocriptine mesilate with a ring shape was attempted in this study. Silicon elastomers, MDX-4-4210 and A-2186, were chosen as polymer materials. The release of bromocriptine mesilate from silicone matrices was enhanced by the aid of some liquid and solid excipients. For this purpose, propylene glycol, lactose, NaCl, citric acid, gelatine and low molecular weight gelatine were used. The compatibility of these materials with silicone polymers have been investigated with preliminary experiments. Gelatine and low-molecular weight gelatine were the most effective materials for the enhancement of the release of bromocriptine mesilate in vitro. Propylene glycol was also useful for the increase of release. The release profile of the formulation which contained MDX-4-4210, 10 percent of propylene glycol and the kneading mixture of drug: low molecular- weight gelatine in the ratio of 1:3 was in most agreement with the target profile. The effect of this formulation which was prepared with a ring shape, on plasma prolactine level was investigated in rabbits. The results were compared with control and placebo groups. Plasma prolactin levels were measured by RIA method.