Estimating 3D shape from shading and binocular disparity
Gölgeleme ve binoküler fark sinyallerinden 3B şekil algısını hesaplamak
- Tez No: 806172
- Danışmanlar: PROF. DR. ANDREW SCHOFIELD, PROF. DR. ANDREW WELCHMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Birmingham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Görsel sistem, dünyanın üç boyutlu (3B) geometrisi için çeşitli bilgi kaynaklarından nasıl yararlanır? Bir 3B sahnede mesafeleri anlamak için beyin, metrik derinlik tahminleri sağlayan binoküler eşitsizlik veya doğası gereği belirsiz olan ve ek yorum gerektiren gölgeleme gibi birden fazla ipucu kullanır. Bu tezde, aşağıdaki soruları ele almak için psikofiziksel ve fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRG) tekniklerini kullanıyorum: (i) görsel sistem, bir parlaklık sinyalindeki belirsizlikleri, özellikle şekildeki gölgelendirme ipuçlarını, yüzey materyalindeki değişiklikleri ışık kaynağının neden olduğu parlaklık varyasyonlarından ayırarak nasıl çözer? (ii) hem gölgeleme hem de binoküler fark mevcut olduğunda, bu ipuçları tutarlı bir 3D şekil tahmini üretmek için nasıl etkileşime girer?, (iii) bu ipucu entegrasyonunun nöral alt yapısı nedir? İlk olarak, Bölüm 3'te, bir parlaklık modelindeki birinci ve ikinci derece parlaklık sinyallerinin nasıl algılandığını inceliyorum ve gözlemcilerin bu sinyallerin faz ilişkisinden bir şekil işareti olarak yararlanıp yararlanamayacaklarını soruyorum. Daha sonra, 4. Bölüm'de, gölgeleme ve yansıtma ipuçlarını ayrıştırarak şekil çıkarsamasının çok kısa sunum sürelerinde yapılıp yapılamayacağını sorguluyorum. Bölüm 5'te, korteksteki V3B/KO bölgesinin 3B şekil işlemeye dahil edilmesinin eşitsizlik ve gölgeleme sinyallerine kadar genişletilebileceğine dair kanıtlar sunuyorum. Ayrıca, bu kortikal alandaki bireysel nöral aktivite ile gözlemcilerin algısal yargıları arasında belirgin bir ilişki buluyorum. Son olarak, Bölüm 6'da, bireysel varyasyonlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için ipucu entegrasyonunu araştırmaya devam ediyorum.
Özet (Çeviri)
How does the visual system make use of various sources of information to the three-dimensional (3D) geometry of the world? To infer distances in a 3D scene, the brain uses multiple cues such as binocular disparity, which provides metric estimates of depth; or shading, which is inherently ambiguous and requires additional interpretation. In this thesis, I use psychophysical and functional magnetic resonance imaging (fMRI) techniques to address the following questions: (i) how does the visual system resolve ambiguities in a luminance signal, especially, separating shading cues to shape from luminance variations caused by the changes in the surface material, (ii) when both shading and binocular disparity are available, how do these cues interact to produce a coherent 3D shape estimate, (iii) what is the neural substrate to this cue integration? First, in Chapter 3, I examine how first- and second-order luminance signals in a luminance pattern are perceived, and ask if observers can benefit from the phase relationship of these signals as a cue to shape. Next, in Chapter 4, I ask whether decomposing shading and reflectance cues to infer shape can be done in very short presentation times. In Chapter 5, I present evidence that the involvement of V3B/KO in 3D shape processing can be extended to disparity and shading signals. Moreover, I find a distinct relation between neural activity in this cortical area and perceptual judgments of individual observers. Finally, in Chapter 6, I carry on investigating cue integration to gain further insight onto the individual variations.