Asemptomatik esnek pes planuslu genç erişkin bireylerde ayak kor egzersizlerine ilave uygulanan miyofasyal gevşetmenin alt ekstremite performansına etkisi
The effect of myofascial release in addition to foot core exercises on lower extremity performance in young adults with asymptomatic flexible pes planus
- Tez No: 806171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL DEMİRDEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AKKOYUN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada asemptomatik esnek pes planuslu genç erişkin bireylerde ayak kor egzersizlerine ilave uygulanan foam roller ile miyofasyal gevşetmenin alt ekstremite performansının denge, esneklik, güç ve yürüyüş parametrelerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya naviküler düşme miktarı 10 milimetre ve üzeri olan, 18-25 yaş aralığında ve çalışmaya katılmak için gönüllü olan 34 birey dahil edildi. Bireyler basit randomizasyon yöntemiyle iki gruba ayrıldı. Gruplardan birine sadece ayak kor egzersizlerini içeren egzersiz programı verilirken diğer gruba ayak kor egzersizlerine ilave olarak foam roller ile self miyofasyal gevşetme (SMFG) uygulandı. Çalışmamızda alt ekstremite performansı değerlendirmede denge için Y denge testi, esneklik için otur uzan testi, güç için dikey sıçrama testi ve yürüyüş değerlendirmesinde 10 metre yürüme testi kullanıldı. Bireylerin demografik ve fiziksel özellikleri ile naviküler yükseklik farkının her iki grupta da benzer olduğu görüldü (p>0.05). Denge değerlendirmesi sonucunda her iki grupta da gelişme olduğu görülürken (p0.05). Yürüyüş değerlendirmesi sonucunda egzersiz+SMFG ve egzersiz gruplarında gelişme olduğu görüldü (sırasıyla; p=0.001 ve p=0.017). Çalışmamızın sonucunda asemptomatik esnek pes planuslu genç erişkin bireylerde ayak kor egzersizleri ve ilave uygulanan miyofasyal gevşetmenin her iki grupta da denge, esneklik ve yürüyüş parametrelerini geliştirdiği bulundu. Klinikte pes planuslu genç erişkin bireylerin tedavisinde kinetik ve fasyal zincirin bütüncül olarak ele alınması gerektiğini, tedavi programında ayak kor kaslarının kuvvetlendirilmesinin yanında miyofasyal gevşetme uygulamasına da yer verilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of myofascial release with foam roller in addition to foot core exercises on balance, flexibility, strength and gait parameters of lower extremity performance in young adults with asymptomatic flexible pes planus. Thirty-four individuals between 18-25 years with navicular drop of 10 millimeters or more were included in the study. The individuals were divided into two groups by simple randomization method. One of the groups was given an exercise program including only foot core exercises while the other group received self myofascial release (SMFR) with foam roller in addition to foot core exercises. In our study, Y balance test was used for balance, sit and reach test for flexibility, vertical jump test for power, and 10-meter walk test for gait in the evaluation of lower extremity performance. Demographic and physical characteristics of the individuals and navicular height difference were similar in both groups (p>0.05). As a result of balance assessment, improvement was observed in both groups (p0.05). As a result of gait assessment, improvement was observed in exercise+SMFR and exercise groups (respectively; p=0.001 and p=0.017). As a result of our study, it was found that myofascial release applied in addition to foot core exercises improved balance, flexibility and gait parameters in both groups in young adults with asymptomatic flexible pes planus. We think that the kinetic and fascial chain should be considered holistically in the treatment of young adults with pes planus in the clinic, and myofascial release should be included in the treatment program in addition to strengthening the foot core muscles.