Okul öncesi öğretmenlerin sürdürülebilir beslenme bilincinin incelenmesi
Survey of sustainable nutrition awareness of preschool teachers
- Tez No: 806228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, sürdürülebilir beslenme konusunda okul öncesi öğretmenlerinin bilgi düzeyini ve uygulamalarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Türkiye genelinde rastgele seçilen okul öncesi eğitim kurumlarındaki öğretmenlere yönelik yapılan bir kesitsel çalışmadır. Veriler, çevrimiçi anketler aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın hedefi, doğa ve insan kaynaklarını en iyi şekilde kullanan, biyolojik çeşitliliğe ve ekosisteme saygılı, ekonomik ve sağlıklı bir beslenme modelinin ne kadar bilindiğini ve uygulandığını belirlemektir. Ayrıca, okul öncesi öğretmenlerinin sürdürülebilir beslenme bilincini ve bu bilinci çocuklara nasıl aktardıklarını gözlemlemektir. Çalışma, Türkiye genelindeki okul öncesi öğretmenlerinden oluşan iki farklı alt örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Örneklemde, resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan mezun öğretmenler yer almıştır. Verilerin analizi, IBM SPSS Statistics 25 programı kullanılarak yapılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0.05 olarak belirlenmiştir. Bu çalışma, okul öncesi öğretmenlerinin sürdürülebilir beslenme konusundaki bilgi düzeyini ve uygulamalarını belirleyerek, ilgili alanda farkındalığı artırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the knowledge levels and practices of preschool teachers regarding sustainable nutrition. It is a cross-sectional study conducted among randomly selected preschool educational institutions across Turkey. Data were collected through online surveys. The study aims to determine the awareness and implementation of a sustainable nutrition model that optimally utilizes natural and human resources, respects biodiversity and ecosystems, and is economically viable and healthy. Additionally, it aims to observe how preschool teachers foster sustainable nutrition awareness in children. The study was conducted on two different subsamples consisting of preschool teachers nationwide. The sample included graduate teachers working in both public and private preschool educational institutions. The data analysis was performed using IBM SPSS Statistics 25 software. The statistical significance level was set at 0.05. This study aims to increase awareness in the field by identifying the knowledge levels and practices of preschool teachers regarding sustainable nutrition.