İnfertil bireylerin infertiliteye yönelik stigmaya ilişkin görüşleri
Views of infertile individuals on stigma related to infertility
- Tez No: 806234
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU VEFİKULUÇAY YILMAZ, PROF. DR. MUALLA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırma, infertil bireylerin infertiliteye yönelik stigmaya ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amacıyla triangülasyon yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Mart-Haziran 2019 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezine başvuran, dahil edilme kriterlerini kapsayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 17 kadın 10 erkek olmak üzere 27 birey oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, araştırmacılar tarafından ilgili literatür temel alınarak hazırlanan kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış bireysel derinlemesine görüşme soru formu kullanılarak toplanmıştır. Dahil edilme kriterlerine uyan bireyler, bireysel derinlemesine görüşmelere davet edilmiştir. Görüşmeyi kabul eden bireylerle, onların belirlediği tarih ve saatte yarı yapılandırılmış bireysel derinlemesine görüşme formu doğrultusunda yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler bireylerden izin alınarak ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınmıştır. Ses kayıt cihazını kabul etmeyen bireylerin verileri not defteri ile kaydedilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde, görüşme dökümleri Windows Word programına aktarılmış, ham veriler gruplandırılmış, gruplandırılan veriler de kodlanarak içerik analizi yapılmıştır. Kişisel bilgi formundan elde edilen nicel veriler ortalama ve standart sapma kullanılarak değerlendirilmiştir. Bireysel derinlemesine yapılan görüşmeler sonucunda infertiliteye bakış açıları, stigmaya bağlı yaşanılan psikososyal sorunlar ve sağlık çalışanlarının tutumları olmak üzere üç ana tema ve 10 alt tema belirlenmiştir. Katılımcılar çocuk sahibi olmanın anlamını üremek ve neslin devamı olarak gördüklerini, infertiliteden kaynaklı kendilerini baskı altında hissettiklerini, infertil olduklarını gizlediklerini ve kendilerini toplumdan izole ettiklerini ifade etmişlerdir. Katılımcılar bu süreçte yaşadıkları en büyük sorunun eşlerinden ayrılma korkusu olduğunu belirtmişlerdir. İnfertil bireylerin fiziksel, sosyokültürel, ruhsal olarak bütüncül bir yaklaşımla ele alınması, tanı ve tedavi sürecinde görev alan tüm sağlık personelinin infertiliteden kaynaklanan psikosoyal sorunların bilincinde olarak sağlık bakım hizmetini yürütmesi son derece önemlidir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, infertil bireylerin tanı ve tedavi sürecinde önemli bir rol üstlenen hemşirelerin infertil bireylerin yaşadıkları stigmanın farkında olarak hemşirelik bakımını yönetmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted using the triangulation method to determine the views of infertile individuals on stigma towards infertility. The sample of the study consisted of 27 individuals, 17 women and 10 men, who applied to Mersin University Hospital IVF Center between March and June 2019, met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. The data were collected using a personal information form prepared by the researchers based on the relevant literature and a semi-structured individual in-depth interview questionnaire. Individuals who met the inclusion criteria were invited to individual in-depth interviews. Face-to-face interviews were conducted with the individuals who agreed to be interviewed on the date and time determined by them in accordance with the semi-structured individual in-depth interview form. Interviews were recorded with a voice recorder after obtaining permission from the individuals. The data of the individuals who did not accept the voice recorder were recorded with a notepad. In the analysis of the data obtained, the interview transcripts were transferred to the Windows Word program, the crude data were grouped, the grouped data were coded and content analysis was performed. Quantitative data obtained from the personal information form were evaluated using average and standard deviation. As a result of individual in-depth interviews, three main themes and 10 sub-themes were identified: Perspectives on infertility, psychosocial problems experienced due to stigma, and attitudes of health care professionals. Participants stated that they see the meaning of having children as procreation and continuation of the generation, that they feel under pressure due to infertility, that they hide their infertility and isolate themselves from the society. Participants stated that the biggest problem they experienced in this process was the fear of separation from their spouses. It is extremely important that infertile individuals are handled with a holistic approach physically, socioculturally and psychologically, and that all health personnel involved in the diagnosis and treatment process are aware of the psychosocial problems arising from infertility. In accordance with the results obtained from the study, it is recommended that nurses who assume an important role in the diagnosis and treatment process of infertile individuals should manage nursing care by being aware of the stigma experienced by infertile individuals.