Toplumumuzda fabella kemiğinin prevalansının ve lokalizasyonunun radyolojik olarak incelenmesi
Radiological examination of the prevalence and localization of the fabella bone in our population
- Tez No: 806244
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Fabella, genellikle m. gastrocnemius kasının lateral başında bulunan ve lateral femoral kondilin posterior yüzüyle eklem yapan bir sesamoid kemiktir. Fabella sesamoid kemiğinin prevalansı popülasyonda %10-30 arasında değişir ve genellikle bilateral olarak bulunur. Bu çalışmanın amacı, fabella'nın Türk popülasyonundaki yaygınlığı, cinsiyet ve yaş gruplarına göre dağılımı, lateralizasyon özellikleri ve boyutu incelemektir. Bu çalışma için, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Radyoloji Departmanı'na diz eklemi radyografi tetkiki için Kasım 2016 ile Mayıs 2021 tarihleri arasında başvuran 1000 kişinin (2000 diz görüntüsü) radyolojik görüntüleri ve hasta dosyaları retrospektif olarak incelendi. Fabella, toplam bireylerin %15.8'inde tespit edilmiştir. Cinsiyet bazında incelendiğinde, kadınlarda %14.9, erkeklerde ise %17.8 oranında görülmüştür. Cinsiyetler arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Orta yaşlı bireylerde en yüksek prevalans görülmüş, yaş ilerledikçe fabella görülme oranı artmıştır. Bilateral olarak tespit edilenlerin oranı %42 iken, unilateral olarak tespit edilenlerin oranı %58 olmuştur. Fabella genellikle unilateral olarak sağ ve sol tarafta yerleşmiştir. Diz ekleminde yerleşimi incelendiğinde, büyük çoğunluğu lateral tarafta yer almıştır. Fabella'nın boyutlarına bakıldığında, sol taraftaki fabella'nın superior-inferior (SI) çapının sağ tarafa göre daha büyük olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The fabella is a sesamoid bone located usually on the lateral head of the gastrocnemius muscle, articulating with the posterior surface of the lateral femoral condyle. The prevalence of the fabella sesamoid bone varies between 10-30% in the population and is generally found bilaterally. The aim of this study is to investigate the prevalence of the fabella bone in the Turkish population, its distribution based on gender and age groups, lateralization characteristics, and size. For this study, the radiographic images and patient records of 1000 individuals (2000 knee images) who applied to the Radiology Department of Gaziosmanpaşa University Health Practice and Research Center between November 2016 and May 2021 for knee joint radiography were retrospectively examined. The fabella was identified in 15.8% of the total individuals. When examined by gender, it was observed in 14.9% of females and 17.8% of males, with no significant difference between genders. The highest prevalence was observed in middle-aged individuals, and the incidence of fabella increased with advancing age. While 42% were identified bilaterally, 58% were identified unilaterally. The fabella was generally located unilaterally on the right and left sides. When examining its location in the knee joint, the majority were located on the lateral side. When looking at the dimensions of the fabella, it was observed that the superior-inferior (SI) diameter of the fabella on the left side was larger than that on the right side.