Çocuk onkoloji hastalarında tedaviye bağlı bulantı-kusmanın petrospektif değerlendirilmesi
Petrospective evaluation of treatment-induced nause and vomiting in pediatric oncology patients
  1. Tez No: 806273
  2. Yazar: GUNEL ABDULALIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL BERRİN SEVİNİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Onkolojik tedavinin özellikle de klasik kemoterapinin neden olduğu bulantı ve kusma bildirilen en yaygın ve rahatsız edici yan etkilerdir. Bu nedenle çalışmamızda merkezimizdeki antiemetik protokolün etkinliğinin değerlendirilmesi antiemetik protokolün iyileştirilmesi hedeflenmiştir. 'Çocuk onkoloji hastalarında tedaviye bağlı bulantı-kusmanın retrospektif değerlendirilmesi' başlıklı araştırma Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulunun 22 Eylül 2021 tarih, 2021-13/7 nolu onayı ile Çocuk Onkoloji Bilim Dalında yapıldı. Çalışmada 87 hastanın 151 kemoterapi kür verisi değerlendirildi. Sonuç olarak profilaktik antiemetik uygulanmasında başlangıç ilacı olarak granisetron etkili bulundu. Büyük çocuklara, sisplatin alan hastalara daha fazla aprepitant verilmesi uygun görüldü. Tek ilaç alan hastalarda ek doz granisetron ve aprepitant verilebileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Nausea and vomiting caused by oncological treatment, especially classical chemotherapy, are the most common and bothersome side effects reported. Therefore, in our study, it was aimed to evaluate the effectiveness of the antiemetic protocol in our center and to improve the antiemetic protocol. The thesis titled“Retrospective evaluation of treatment-related nausea and vomiting in pediatric oncology patients”was conducted in the Department of Pediatric Oncology with the approval of Uludag University Faculty of Medicine Clinical Research Ethics Committee dated September 22, 2021, numbered 2021-13/7. In thesis, 151 chemotherapy cure data of 87 patients were evaluated.As a result, granisetron was found to be effective as a starting drug in prophylactic antiemetic administration. It was considered appropriate to give more aprepitant to older children and patients taking cisplatin. It was thought that additional doses of granisetron and aprepitant could be given to patients receiving a single drug.