Aile hekimliği polikliniğine halsizlik/yorgunluk şikayetiyle başvuran kişilerin yaşam biçimi davranışlarının belirlenmesi
Determination of the lifestyle behaviors of people who apply to the family medicine polyclinic with complaints of weakness/fatigue
  1. Tez No: 806282
  2. Yazar: ÖZLEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK AYPAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Ülkemizde her yıl milyonlarca kişi aile hekimliği polikliniklerine halsizlik ve yorgunluk şikayetiyle başvurmaktadır. Bu çalışmada halsizlik ve yorgunluk şikayetiyle aile hekimliği polikliniğine başvuran kişilerin yaşam biçimi davranışları değerlendirilip, aile hekimi olarak hastaların sosyodemografik özelliklerini de dikkate alarak bu şikâyeti tek bir semptom olarak görmek yerine irdelemek, hastayı anlamaya çalışmak, hastayı doğru yönlendirmek ve gereksiz sağlık harcamalarının önüne geçmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız halsizlik/yorgunluk şikayetleriyle sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkiyi inceleyen tanımlayıcı tipte bir araştırma olarak yapılmıştır. Evren büyüklüğü 1800 kişi olarak saptanmıştır. %95 güven aralığında örneklem büyüklüğü 317 kişi olarak hesaplanmıştır. Veri kayıpları da göz önünde bulundurularak 353 katılımcı ankete dahil edilmiştir. Çalışmada araştırıcı tarafından oluşturulan sosyodemografik veri anketi ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II kullanılmıştır. Araştırmacılar tarafından oluşturulan anket; yaş, cinsiyet, boy, kilo, eğitim durumu, medeni hali, çalışma durumu, sigara kullanımı, kronik hastalık varlığı, sürekli ilaç kullanma durumu ve gelir durumlarını nitelendirme biçimlerinden oluşan 11 adet soruyu içermektedir. Çalışmanın verileri gönüllülük esasına dayalı olarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: In our country, millions of people consult to family medicine outpatient clinics with complaints of weakness and fatigue every year. In this study, it was aimed to evaluate the lifestyle behaviors of people who consult to the family medicine outpatient clinic with complaints of weakness and fatigue, and to examine this complaint, instead of seeing it as a single symptom, taking into account the sociodemographic characteristics of the patients as a family physician, trying to understand the patient, directing the patient correctly and preventing unnecessary health expenditures. MATERIALS AND METHOD: Our study was conducted as a descriptive study examining the relationship between weakness/fatigue complaints and healthy lifestyle behaviors. The universe size was determined as 1800 people. The sample size was calculated as 317 people in the 95% confidence interval. Considering the data losses, 353 participants were included in the survey. Sociodemographic data questionnaire created by the researcher and Healthy Lifestyle Behaviors Scale II were used in the study. The questionnaire created by the researchers includes 11 questions consisting of age, gender, height, weight, education status, marital status, employment status, smoking, presence of chronic disease, continuous drug use and income status. The data of the study were collected by face-to-face interview technique on a voluntary basis.