Simultaneous analysis of phenolic compounds from biological matrices and dietary supplements by (U)HPLC method
- Tez No: 806283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TUBA GÖZET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Farmakolojik aktif bileşikleri içeren tibbi bitkiler antioksidan özelliklerinden dolayı genellikle dejeneratif hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde kullanılmaktadır.Doğal kaynaklara ilgi arttıkça, ekstre kapsülü formundaki ticari ürünlerin tür ve sayısında da artış olmuştur. Öte yandan, bu ürünlerin güvenliği ve biyoaktif içeriği, sentetik ilaçlar kadar sıkı olmayan diyet takviyeleri kategorisi altında düzenlendiği için sorgulanmaktadır. Bu nedenle, biyoaktif bileşiklerin miktarının belirlenmesine yönelik kimyasal analiz tekniklerinin oluşturulması, özellikle biyoaktif bileşiklerin türü ve miktarı türlere, çevre koşullarına ve büyümeye ek olarak büyümeye bağlı olduğundan, kalite kontrol ve güvence için gereklidir. Bu tezin amacı, kullanılarak Ultra Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (UHPLC) diyot dizisi detektörü (DAD) kullanılarak ticari adaçayı (Salvia officinalis L.) kapsüllerindeki fenolik bileşiklerin eş zamanlı kantitatif analizi için yöntem geliştirme ve validasyonudur. Literatür araştırmasına göre ada çayı türlerinde en bol bulunan fenolik bileşikler ticari kapsüllerin kalite indikatörü için biyobelirteç olarak kullanılacaktır. Klorojenik asit (CGA), kafeik asit (CA), siringik asit (SYR), p-kumarik asit (PCA), ferulik asit (FA), luteolin 7 O glukozit (L7O) ve rosmarinik asit (ROS) olmak üzere 7 fenolik bileşik belirlenmiştir. Hedefli analiz amaçlandığından, deneyler boyunca bileşiklerin saf standartlarından üretilen standart çözeltiler kullanılmıştır. Mobil faz tipi, mobil faz gradyan programı, mobil faz akış hızı, kolon tipi ve sıcaklık ve enjeksiyon hacmi gibi enstrümantal koşullar açısından geliştirilen yöntem, eş zamanlı olarak analit moleküllerinin kromatografik ayrımı için optimize edilmiştir. Bu tezde, kapsül ve toz numunelerin ekstraksiyon prosedürünün numune hazırlama aşamaları da optimize edilmiştir. Çözücü türleri ve oranları açısından en etkili ekstraksiyon prosedürü ve ekstraksiyon süresi belirlenmiştir. Doğrusal kantitasyon aralığı, ekstrakte edilen miktarlar ve absorbanslara göre olarak belirlenmiştir. Yöntem validasyonu, FDA (Gıda ve İlaç İdaresi), EPA (Çevre Koruma Ajansı), ICH (Uluslararası Uyumlaştırma Konferansı) temel alınarak yapılmıştır. Sistem uygunluk deneyleri de yapılmış ve sunulmuştur. Seçicilik, kesinlik, doğruluk, doğrusallık, tespit ve kantitasyon limit parametreleri belirlenmiştir. Ayrıca, tablet formülasyonlarında potansiyel olarak kullanılan adaçayı kapsülleri, tozları ve maltrodekstraz ve magnezyum streatın matrislerine dayalı olarak geri kazanım yapılmıştır. Son olarak, yöntemin uygulanabilirliğini göstermek için gerçek numunelerin analizi yapılmıştır. Bu tezde yöntem geliştirme ve validasyon için örnek hazırlama, çok bileşenli analiz koşullarının optimizasyonu başlıca zorluklar olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Medicinal plants containing pharmacological active compounds are used often in the treatment and prevention of the degenerative diseases such as cancers and neurological disorders because of their antioxidant properties. As the interest to natural sources increases, the type and number of the commercial products in the form of extracts of the capsules has also been increased. On the other hand, the safety and bioactive content of these products are questioned because they are regulated under the category of dietary supplements which is not as strict as the synthetic drugs. Therefore, establishment of the chemical analysis techniques for the determination of amount of the bioactive compounds are necessary for the quality control and assurance, especially since the type and amount of the bioactive compounds depends on the species, environmental conditions and growth in the addition to the extraction technique. The aim of this thesis is method development and validation for the simultaneous quantitative analysis of the phenolic compound in commercial sage (Salvia officinalis L.) capsules by Ultra High-Performance Liquid Chromatography (UHPLC) using diode array detector (DAD). 7 phenolic compounds namely chlorogenic acid (CGA), caffeic acid (CA), syringic acid (SYR), p-coumaric acid (PCA), ferulic acid (FA), luteolin 7 O glucoside (L7O) and rosmarinic acid (ROS) determined as the most abundant phenolic compounds in salvia species based on the literature research are going to be used as the biomarker for the quality indicator of the commercial capsules. Since targeted analysis has been aimed, standard solutions generated from the pure standards of the compounds have been used throughout the experiments. Method developed in terms of the instrumental conditions such as type of mobile phase, mobile phase gradient program, mobile phase flow rate, column type and temperature and injection volume have been optimized for the chromatographic separation of the analyte molecules in simultaneous manner. In this thesis, method development for the analysis have been continued with optimization of the sample preparation of the extraction procedure of the capsule and powder samples. The most effective extraction procedure in terms of solvent types and ratios and duration of the extraction are optimized. The linear range of quantitation has been determined based on extracted amounts and absorbances. Method validation has been done based on the FDA (food and drug administration), EPA (environmental protection agency), ICH (international conference on harmonization). System suitability experiments have also been done and presented. The method validation parameters of selectivity, precision, accuracy, linearity, limit of detection and quantitation have been determined. Also, recovery has been done based on the matrices of sage capsules, powders and maltrodextrase and magnesium streate that is potentially used in the tablet formulations. Eventually, the analysis of real samples has been done to show the applicability of the method. The sample preparation for the method development and validation here in this thesis poses challenges due to optimization of the conditions for multicomponent analysis.