Optimization of shear strength behavior of hollow slabs based on different fiber shapes
- Tez No: 806351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İçi boş karot döşeme (HCS) sistemi günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sistem içeriği boylamasına eksen boyunca boşluklar oluşturur. Bu boşlukların yapı süresinden daha fazla avantajı vardır, birim ağırlığı azalır, böylece binaların çatı ve zeminlerinde, otoparklarda, duvar panellerinde ve köprü tabliye döşemelerinde kullanıldığında maliyet azalır ve daha ekonomik hale gelir. Bu tezde, çeşitli oranlarda Kesme Kuvveti Takviyeli Beton (SFRC) liflerinin boşluklu döşemelerin özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu tezin temel amacı, boşluklu döşemelerde beton dayanımının ve sünekliğin aynı anda nasıl artırılacağıdır. Optimum sehim direncini bulmak için içeriği %0,5 ve %1 oranında değiştirilerek SFRC fiber karışımının beton ile etkisini araştırmak için test programı yürütülmüştür. Metodoloji prosedürü iki adıma ayrılmıştır, ilki, farklı SFRC yüzdeleri ve farklı şekiller kullanarak beton dayanımını ölçmek için beton küpleri test etmektir. İkinci adım, deneysel bilgileri HCS davranışını araştırmak için Sonlu Eleman Analizi için ANSYS yapısal yazılımına uygulamaktır. Sonuçlar, katkı maddesi SFRC yüzdesinin arttırılmasının, beton güvenilirliğinin artmasına yol açtığını, bunun da maruz kalan yüke yol açtığını ve malzemenin rijitlik değişikliğinden dolayı sapmanın azaldığını göstermiştir. Ayrıca, farklı lif yüzdelerinin kullanılması içi boş levhanın kayma mukavemetinde farklı sonuçlar verir.
Özet (Çeviri)
The hollow core slab (HCS) system is commonly used at the present time. This system content voids through the longitudinal axis. These voids have more advantages from the term of the structure are reduced in unit weight thus reducing the cost and becoming more economical where it is used in the roof and floor of buildings, parking, wall panels, and deck slab for the bridge. In this thesis, the effects of various proportions of Shear Force Reinforced Concrete (SFRC) fibers on the properties of hollow-core slabs have been investigated. The main objective of this thesis is how to increase the concrete strength and ductility at the same time in hollow-core slabs. The test program was carried out to investigate the effect of SFRC fiber mix with concrete by varying its content by 0.5% and 1% to find the optimum deflection resistance. The methodology procedure is divided into two steps, the first is to test the concrete cubes in order to measure the concrete strength by using different SFRC percentages and different shapes. The second step is to apply the experimental information into ANSYS structural software for Finite Element Analysis to investigate the HCS behavior. The results showed that increasing the percentage of the additive SFRC leads to enhancing the concrete reliability, which in turn leads to the subjected load and decreases in the deflection due to the stiffness change of the material. Also, the use of different percentages of fiber gives different results in the shear strength of the hollow slab.