Türkiye'nin inanç diplomasisi bağlamında Bosna Hersek'te yürüttüğü kamu diplomasisi faaliyetleri
Public diplomacy activities carried out by Turkey in Bosnia and Herzegovina within the context of faith diplomacy
- Tez No: 806379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR SANCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yumuşak güç uygulamalarının geçmişi çok eski olmakla beraber kavram Soğuk Savaş'ın bitiminden itibaren Joseph Nye tarafından literatüre kazandırılmış ve özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra daha çok konuşulur hale gelmiştir. Yumuşak güçle bağlantılı bir kavram olan kamu diplomasisi, devletlerin yumuşak gücünü oluşturan kültür gibi kaynakların başka ülkelerde etkisini artırmaya çalıştığı faaliyetler olarak ifade edilmektedir. Kamu diplomasisinin bir alt dalını oluşturan kültür diplomasisi ise dil, din ve eğitim gibi birçok alanda gösterilen faaliyetlere karşılık gelmektedir. Bu bağlamda kültürün bileşenlerinden biri olan din üzerinden gerçekleştirilen inanç diplomasisi de kültürel diplomasinin unsurlarından birini oluşturmaktadır. Günümüzde devletlerin önemle üzerinde durduğu inanç diplomasisi alanında birçok faaliyet yürütülmektedir. Bunlardan biri de Türkiye'nin resmi olarak inanç diplomasisi alanında faaliyet gösteren Diyanet İşleri Başkanlığı ve ona bağlı Türkiye Diyanet Vakfı'dır. Türkiye, Soğuk Savaş'ın bitmesiyle beraber bağımsızlığını kazanan Balkan ülkelerindeki bağını koparmamak amacıyla inanç diplomasisi faaliyetlerinde etkili olmaya çalışmaktadır. Özellikle Bosna Hersek olmak üzere Türkiye bölgede etkili bir yumuşak güç politikası uygulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the historical background of soft power is very old, the concept has been brought to the literature by Joseph Nye since the end of the Cold War and has become more talked about after the September 11 attacks in the USA. Public diplomacy is the activities in which the resources such as culture, which constitute the soft power of the states, try to increase their influence in other countries. Cultural diplomacy, which is a sub-branch of public diplomacy, operates in many fields such as language and education. Today, studies are also being carried out in the field of religious/belief diplomacy, which states emphasize. One of them is the Presidency of Religious Affairs, which operates offices in the field of faith diplomacy in Turkey, and the Turkish Religious Foundation, which is affiliated with it. Turkey is trying to be effective in faith diplomacy activities in order not to break its ties with the Balkan countries that gained independence at the end of the Cold War. Turkey implements an effective soft power policy in the region, especially in Bosnia and Herzegovina.