Evli bireylerin psikolojik iyi oluş düzeyleri ve psikolojikdayanıklılıkları ile evlilik doyumları arasındaki ilişki
The relationship between psychological well-being levels and psychological resilience of married individuals and marriage satisfaction
- Tez No: 806388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, evli bireylerde psikolojik iyi oluş ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin evlilik doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada nicel analiz tekniklerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Örneklemi Ankara ilinde seçkisiz örnekleme yöntemi ile 384 kişi oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu ile Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Evlilik Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma için toplanan veriler SPSS 25 programıyla analiz edilmiştir. Analiz sonucunda normal dağılımı sağlayan sürekli değişkenler için karşılaştırmalarda T test ve Anova testi kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki Pearson korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre evli bireylerin psikolojik iyi oluş ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri evlilik doyumu ile pozitif yönde anlamlı düzeyde ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between psychological well-being and psychological resilience levels in married individuals and marital satisfaction levels. Relational screening model, one of the quantitative analysis techniques, was used in the research. The sample consisted of 384 people using the random sampling method in the province of Ankara. Personal Information Form, Psychological Well-Being Scale, Psychological Resilience Scale, Marriage Satisfaction Scale were used to collect the research data. The data collected for the research were analyzed with the SPSS 25 program. As a result of the analysis, T test and Anova test were used for the comparisons for continuous variables providing normal distribution. The relationship between continuous variables was examined with the Pearson correlation coefficient. According to the results of the research, the psychological well-being and psychological resilience levels of married individuals are positively related to marital satisfaction.